El-indkøbsaftale skal bane vejen for it-sektorens overgang til vedvarende energi

Atea har netop indgået en 10-årig el-indkøbsaftale med Better Energy om levering af grøn strøm. Partnerskabet skal samtidig sikre etableringen af en ny solcellepark.

Strømmen, der produceres af den kommende solcellepark, skal blandt andet leveres til Atea. Arkivfoto..

24.08.2023

CSR.dk

Samfundets stigende efterspørgsel efter it og digitale tjenester har gjort sektoren mere energiintensiv.

For at sikre, at noget af denne energi kommer fra vedvarende strømkilder har virksomheden Atea derfor indgået en ti år lang indkøbsaftale af el – også kaldet en PPA – med energiselskabet Better Energy.

Læs også: Produktion af grøn strøm satte ny rekord i første halvår af 2023

”Ved at samarbejde med Better Energy bidrager vi til udviklingen af mere grøn elektricitet i stedet for blot at købe den strøm, der allerede findes på nettet,” siger Andreas Schjølin, der er bæredygtighedschef hos Atea.

PPA’en med Better Energy kommer til at dække en tredjedel af Ateas el-forbrug i Danmark.

Bidrag til yderligere grøn energi
Ateas forpligter sig med en langsigtet PPA, der betyder, at de bidrager til udviklingen af en ny solcellepark.

Når parken tilsluttes nettet senere på året, forventes den at producere 70 GWh vedvarende energi årligt.

Læs også: Energikoncern stopper med at sælge ”grøn strøm”

Garantien for ny, vedvarende energi er en af grundene til, at Atea valgte en PPA med Better Energy i stedet for at købe energi, der allerede er på elnettet.

Grundet behovet samt den stigende efterspørgsel efter ny, vedvarende energi udvikles og bygges parken på markedsvilkår uden tilskud.

”Med en PPA fra Better Energy støtter Atea direkte udviklingen af et nyt projekt inden for vedvarende energi. Ved at indgå en langsigtet aftale om at købe den energi, der genereres fra en ny solcellepark, hjælper Atea med at øge forsyningen af grøn strøm i det danske elnet og dermed accelerere overgangen til ren energi,” siger Andreas Schjølin.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle