El-indkøbsaftale skal bane vejen for it-sektorens overgang til vedvarende energi

Atea har netop indgået en 10-årig el-indkøbsaftale med Better Energy om levering af grøn strøm. Partnerskabet skal samtidig sikre etableringen af en ny solcellepark.

Strømmen, der produceres af den kommende solcellepark, skal blandt andet leveres til Atea. Arkivfoto..

24.08.2023

CSR.dk

Samfundets stigende efterspørgsel efter it og digitale tjenester har gjort sektoren mere energiintensiv.

For at sikre, at noget af denne energi kommer fra vedvarende strømkilder har virksomheden Atea derfor indgået en ti år lang indkøbsaftale af el – også kaldet en PPA – med energiselskabet Better Energy.

Læs også: Produktion af grøn strøm satte ny rekord i første halvår af 2023

”Ved at samarbejde med Better Energy bidrager vi til udviklingen af mere grøn elektricitet i stedet for blot at købe den strøm, der allerede findes på nettet,” siger Andreas Schjølin, der er bæredygtighedschef hos Atea.

PPA’en med Better Energy kommer til at dække en tredjedel af Ateas el-forbrug i Danmark.

Bidrag til yderligere grøn energi
Ateas forpligter sig med en langsigtet PPA, der betyder, at de bidrager til udviklingen af en ny solcellepark.

Når parken tilsluttes nettet senere på året, forventes den at producere 70 GWh vedvarende energi årligt.

Læs også: Energikoncern stopper med at sælge ”grøn strøm”

Garantien for ny, vedvarende energi er en af grundene til, at Atea valgte en PPA med Better Energy i stedet for at købe energi, der allerede er på elnettet.

Grundet behovet samt den stigende efterspørgsel efter ny, vedvarende energi udvikles og bygges parken på markedsvilkår uden tilskud.

”Med en PPA fra Better Energy støtter Atea direkte udviklingen af et nyt projekt inden for vedvarende energi. Ved at indgå en langsigtet aftale om at købe den energi, der genereres fra en ny solcellepark, hjælper Atea med at øge forsyningen af grøn strøm i det danske elnet og dermed accelerere overgangen til ren energi,” siger Andreas Schjølin.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J