Eftertragtet klimaværktøj snart klar som prototype

Efter en længere periode med udvikling, ser det nu ud til, at Landbrug og Fødevarer i samarbejde med Økologisk Landsforening snart står klar med en prototype af et klimaværktøj, der skal hjælpe landets landmænd med at beregne klimaaftryk.

Værktøjet skal hjælpe landmanden med at praktisere de nødvendige klimatiltag. Arkivfoto..

31.08.2021

CSR.dk

Landbruget vil gerne levere klimareduktioner. Det er der både behov for og mulighed for. Men præcis hvor kan der sættes ind på den enkelte gård, og hvad er det rigtige at gøre? De spørgsmål er der ikke entydige eller generiske svar på, for ikke to landbrugsbedrifter ligner hinanden.

Derfor er landbruget i gang med at udvikle et klima-beregningsværktøj målrettet gården, og Landbrug og Fødevarer, der sammen med Økologisk Landsforening står bag værktøjet, har for nylig givet landmænd og landbrugsrådgivere en status for udviklingen.

Læs også: Nyt pyrolyseanlæg viser vejen mod færre udledninger for landbruget

Det nye klimaværktøj er nemlig ved at være færdigt som prototype, mens den endelige udgave forventes at være færdig i slutningen af 2021.

”Prototypen er en milepæl, og med den er vi nået det første skridt på vejen mod et egentligt værktøj til gården. Klimaværktøjet er et skridt på vejen i landbrugets arbejde med at yde sit bidrag til et lavere klimaaftryk, og nå de klima- og bæredygtighedsmål, som erhvervet selv har sat og som er sat på både nationalt og globalt plan”, siger Hans Roust Thysen, klimachef i Seges, og ansvarlig for udviklingen af værktøjet.

Skal motivere og konkretisere
Værktøjet kommer til at tage højde for den enkelte gårds specifikke produktion og data, i så høj grad som det er muligt. Det skal motivere og guide landmanden til at sætte ind dér, hvor det kan gøre den største forskel. Det kunne for eksempel være på områder som dyrenes foder eller de drivhusgasser, som bliver udledt fra jorden. 

”I målet mod at kunne reducere den samlede udledning fra det danske landbrug er det helt afgørende, at der findes et værktøj, som kan beregne klimaaftrykket på bedriftsniveau baseret på det samme metodegrundlag for alle landbrugets driftsgrene og produktionstyper. Det kan vi med prototypen”, siger Julie Cherono Schmidt Henriksen, projektleder hos Økologisk Landsforening, og fortsætter:

Læs også: Biodiversitet kan være nøglen til et klimarobust landbrug

”Derudover kan værktøjet beregne effekten af klimatiltag, så den enkelte landmand kender effekten af én eller flere indsatser, før han sætter dem i gang. Det øger indsigten og motivationen hos den enkelte landmand og sikrer dermed handling”.

Hvis der bygges ovenpå modellen, forventer samarbejdspartnerne, at en version kan stå klar primo 2022.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J