E-sportsfirma kritiseres for aftale med Saudi-Arabien

Den delvist statsejede, danske e-sportsvirksomhed Blast har indgået et partnerskab med byprojektet Neom, som Saudi-Arabien står bag – en aftale, der har vakt uro i flere menneskerettighedsorganisationer.

E-sportsvirksomheden Blast har endnu ikke reageret på kritikken af det nye partnerskab med Neom..

10.08.2020

CSR.dk

I sidste uge kunne den danske e-sportsvirksomhed Blast offentliggøre et dugfriskt partnerskab med den saudiarabiske fremtidsby Neom. Det skriver Politiken.

Aftalen er imidlertid ikke blevet taget imod med åbne arme. Det er nemlig det Saudi-Arabiske kongedømme, der er berygtet for brud på menneskerettighederne blandt andet henrettelser, kvindeundertrykkelse og forbud mod homoseksualitet, der står bag Neom .

Læs også: PKA går sammen med internationale investorer for at kræve større fokus på menneskerettigheder

Politiken har kontaktet Blast for at høre, hvordan partnerskabet stemmer overens med virksomhedens mål om at skabe en ligeværdig platform i e-sport for enhver person, uanset køn, baggrund eller hudfarve. Ledelsen havde ikke noget at tilføje.

Foruden Blast, er kritikken også landet på Vækstfonden, der sammen med to andre investorer har investeret 74,5 millioner kroner i e-sportsvirksomheden i 2018, og derved ejer omkring en tredjedel.

Læs også: Forskning blotlægger diskrimination af kvinder med tørklæde på arbejdsmarkedet

”Som vi kender Vækstfonden, går de meget op i ansvarlighed og FN’s verdensmål. For at leve op til det må de også spørge Blast, hvad man har gjort sig af overvejelser for ikke at blive trukket ind i en fortælling, hvor e-sport bliver brugt til at aflede opmærksomheden fra de dårlige historier i Saudi-Arabien”, siger Trine Christensen, generalsekretær for den danske afdeling af Amnesty International til Politiken.

Dette er Institut for Menneskerettigheder enige i.

”Man bør stille en række betingelser og bruge sin indflydelse i forhold til Saudi-Arabien, hvis man overhovedet skal indgå i et sådant partnerskab. Ellers ser det ikke for godt ud”, siger seniorrådgiver Cathrine Bloch Veiberg til Politiken.

Den amerikanske spilproducenter Riot Games har tidligere samarbejdet med Neom og havde for nylig offentliggjort en ny sponsor-aftale. Den har de dog annulleret efter hård kritik fra gamers og medarbejdere og har med baggrund i oplevelsen meldt ud, at de vil etablere interne strukturer i form af en en etik-komité og et “global deals council”. 

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.08.2026CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg