Grøn fjernvarme til Aarhus

Et af Danmarks største kraftvarmeværker har skiftet kul ud med træpiller og kan nu levere bæredygtig fjernvarme til 106.000 aarhusianske hjem. Trods den grønne omstilling advarer eksperter mod satsningen på træ som erstatning for kul.

Træpiller fra Europa og Nordamerika får nu Studstrupværket til at producere fjernvarme og grøn strøm. Foto: Dong Energy. .

10.10.2016

CSR.dk

Studstrupværket ved Aarhus bliver i dag indviet efter en markant ombygning. Værket er dermed klar til at fyre med bæredygtige træpiller i stedet for kul og levere grøn fjernvarme til Aarhus og omegn.

Konverteringen fra kul til biomasse giver ikke bare den største samlede CO2-reduktion i Aarhus til dato, men er også den største danske omstilling til grøn energi.

”Jeg er glad for, at vi nu kan indvie et nyt, grønt Studstrupværk, der fremover kan levere grøn fjernvarme til Aarhus og grøn el til det danske elsystem", siger Thomas Dalsgaard, koncerndirektør i Dong Energy. Han fortsætter:

"Det giver et markant bidrag til den grønne omstilling i Danmark, og vi tager et stort skridt i retning af et energisystem, der er grønt, uafhængigt og økonomisk bæredygtigt”.

"Biomasse er ikke vejen frem"
Det er dog ikke alle, der er begejstrede for træpille-erstatningen, skriver Information.

Professor i intelligent energiplanlægning, Brian Vad Mathiesen, lægger vægt på, at det er problematisk at satse på noget, der passer dårligt ind i fremtidens fleksible energisytem. Han mener, at der er risiko for, at dele af energisektoren fremover vil blive alt for afhængig af biomasseimporten. 

"Vi er på kort tid blevet storimportør af biomasse og bygger en type kraftværker, der ikke kan bruge de danske biomasseressourcer som biogas, halm og ikke får nok ud af vindkraften", siger Brian Vad Mathiesen. 

Fakta om Studstrupværket

  • Energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt indviede mandag den 10. oktober det ombyggede kraftværk.
  • Studstrupværket har fået bygget en silo, der kan indeholde 65.000 tons træpiller.
  • Et 800 meter langt transportsystem skal bringe det nye brændsel fra skibene via siloen og ind i det ombyggede kraftværk.
  • Med den grønne omstilling på Studstrupværket sparer Aarhus Kommune årligt 310.000 ton CO2.

Kilde: Dong Energy

Han bliver bakket op af klimaprofessor Jørger E. Olesen, der mener, at det er en stor fejl, at biomassen ikke er pålagt afgifter. 

Læs også: PKA bag britisk biomassekraftværk

Ombygningen af Studstrupværket har taget to år og kostet cirka 1,3 milliarder kroner.

Det aarhusianske værk, der er et af de største biomassefyrede kraftværker i verden, skal i fremtiden producere biomassebaseret fjernvarme til cirka 106.000 hjem i Aarhus og omegn, samt producere grøn strøm svarende til 230.000 husstandes årlige forbrug.

Se Dongs film om ombygningen af Studstrupværket her.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense