DI sætter fokus på grøn omstilling

Transportens Dag byder dette år på bæredygtighed – og alle skal med, lyder det fra Dansk Industri.

Dansk Industri opfordrer til, at hele transportmarkedet tager ansvar for den grønne omstilling forud for Transportens Dag i København..

25.09.2018

CSR.dk

På onsdag afholdes der Transportens Dag i Industriens hus på Rådhuspladsen i København og Dansk Industri, DI, forventer op mod 200 gæster, skriver borsen.dk. Dagen kommer til at handle om grøn omstilling.

Michael Svane, der er branchedirektør for DI Transport og Infrastruktur lægger kort sagt op til, at ansvaret hviler på alles skuldre.

Læs også: Ny international erklæring om grøn transport

"Alle operatører i transportmarkedet skal tage et ansvar for den grønne omstilling," siger han til borsen.dk og henvender beskeden til vejtransportens godsoperatører:

"Alle skal kaste sig aktivt ind i den grønne omstilling. Man skal spørge sig selv, hvordan den enkelte virksomhed kan blive bedre til at tænke bæredygtighed og økonomi sammen og dermed blive både mere miljøbevidste og også mere effektive," mener branchedirektøren.

Ikke et nyt begreb
Micheal Svane indrømmer, at begrebet ’grøn omstilling’ ikke ses som et nyt begreb i branchen, og at det altid har været sådan. Men virksomhederne skal faktisk kunne dokumentere det.

"Alle virksomheder skal i dag kunne dokumentere, at de har arbejdet og fortsat arbejder med miljø og grøn omstilling," siger Michael Svane til borsen.dk.

Han vil gerne have, at virksomhederne skal have en forståelse for at intet er for småt – det hele medvirker til en grøn omstilling.

Læs også: Bring går over til CO2-fri transport

"Uanset om man er en lille virksomhed med få vogne, eller man er en stor international logistikkæde, er man forpligtet til hele tiden at optimere sin forretning til at blive grønnere. Det er markedet, der skal levere løsningerne," siger han til borsen.dk.

Dansk Industri har planlægger desuden at læne sig op ad regeringens klimaudspil, der snart forventes at blive offentliggjort.

- SN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom