DI sætter fokus på grøn omstilling

Transportens Dag byder dette år på bæredygtighed – og alle skal med, lyder det fra Dansk Industri.

Dansk Industri opfordrer til, at hele transportmarkedet tager ansvar for den grønne omstilling forud for Transportens Dag i København..

25.09.2018

CSR.dk

På onsdag afholdes der Transportens Dag i Industriens hus på Rådhuspladsen i København og Dansk Industri, DI, forventer op mod 200 gæster, skriver borsen.dk. Dagen kommer til at handle om grøn omstilling.

Michael Svane, der er branchedirektør for DI Transport og Infrastruktur lægger kort sagt op til, at ansvaret hviler på alles skuldre.

Læs også: Ny international erklæring om grøn transport

"Alle operatører i transportmarkedet skal tage et ansvar for den grønne omstilling," siger han til borsen.dk og henvender beskeden til vejtransportens godsoperatører:

"Alle skal kaste sig aktivt ind i den grønne omstilling. Man skal spørge sig selv, hvordan den enkelte virksomhed kan blive bedre til at tænke bæredygtighed og økonomi sammen og dermed blive både mere miljøbevidste og også mere effektive," mener branchedirektøren.

Ikke et nyt begreb
Micheal Svane indrømmer, at begrebet ’grøn omstilling’ ikke ses som et nyt begreb i branchen, og at det altid har været sådan. Men virksomhederne skal faktisk kunne dokumentere det.

"Alle virksomheder skal i dag kunne dokumentere, at de har arbejdet og fortsat arbejder med miljø og grøn omstilling," siger Michael Svane til borsen.dk.

Han vil gerne have, at virksomhederne skal have en forståelse for at intet er for småt – det hele medvirker til en grøn omstilling.

Læs også: Bring går over til CO2-fri transport

"Uanset om man er en lille virksomhed med få vogne, eller man er en stor international logistikkæde, er man forpligtet til hele tiden at optimere sin forretning til at blive grønnere. Det er markedet, der skal levere løsningerne," siger han til borsen.dk.

Dansk Industri har planlægger desuden at læne sig op ad regeringens klimaudspil, der snart forventes at blive offentliggjort.

- SN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.