DI sætter fokus på grøn omstilling

Transportens Dag byder dette år på bæredygtighed – og alle skal med, lyder det fra Dansk Industri.

Dansk Industri opfordrer til, at hele transportmarkedet tager ansvar for den grønne omstilling forud for Transportens Dag i København..

25.09.2018

CSR.dk

På onsdag afholdes der Transportens Dag i Industriens hus på Rådhuspladsen i København og Dansk Industri, DI, forventer op mod 200 gæster, skriver borsen.dk. Dagen kommer til at handle om grøn omstilling.

Michael Svane, der er branchedirektør for DI Transport og Infrastruktur lægger kort sagt op til, at ansvaret hviler på alles skuldre.

Læs også: Ny international erklæring om grøn transport

"Alle operatører i transportmarkedet skal tage et ansvar for den grønne omstilling," siger han til borsen.dk og henvender beskeden til vejtransportens godsoperatører:

"Alle skal kaste sig aktivt ind i den grønne omstilling. Man skal spørge sig selv, hvordan den enkelte virksomhed kan blive bedre til at tænke bæredygtighed og økonomi sammen og dermed blive både mere miljøbevidste og også mere effektive," mener branchedirektøren.

Ikke et nyt begreb
Micheal Svane indrømmer, at begrebet ’grøn omstilling’ ikke ses som et nyt begreb i branchen, og at det altid har været sådan. Men virksomhederne skal faktisk kunne dokumentere det.

"Alle virksomheder skal i dag kunne dokumentere, at de har arbejdet og fortsat arbejder med miljø og grøn omstilling," siger Michael Svane til borsen.dk.

Han vil gerne have, at virksomhederne skal have en forståelse for at intet er for småt – det hele medvirker til en grøn omstilling.

Læs også: Bring går over til CO2-fri transport

"Uanset om man er en lille virksomhed med få vogne, eller man er en stor international logistikkæde, er man forpligtet til hele tiden at optimere sin forretning til at blive grønnere. Det er markedet, der skal levere løsningerne," siger han til borsen.dk.

Dansk Industri har planlægger desuden at læne sig op ad regeringens klimaudspil, der snart forventes at blive offentliggjort.

- SN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom