Det grønne BNP genopstår for private midler

Sidste år lukkede regeringen for finansieringen af det grønne bruttonationalprodukt. Det, mener en gruppe forskere og fagfolk dog, er en fejl, og har nu fået penge til at genetablere projektet med private midler.

06.06.2018

CSR.dk

Forskerne mener, at Danmark, ligesom f.eks. Holland, Sverige og Canada, skal have et grønt nationalregnskab. Desuden skal forskerne udvikle en en ny miljøøkonomisk model. I øjeblikket eksisterer der ikke en model for dansk samfundsøkonomi, der tager systematisk højde for samspillet mellem den økonomiske aktivitet og miljøet. Det skriver Information.

Læs også: Status på det grønne nationalregnskab: vigtigt arbejde i gang

"I dag kan man år for år konstatere, at det traditionelle bnp er steget så og så meget. Men hvad nu hvis man også tager højde for miljøfaktorerne, har der så overhovedet været en vækst? Vi håber, at et grønt bnp kan give redskaber til mere systematisk at indarbejde miljøpolitikken i den almindelige politiske planlægning og bedømme miljøeffekterne af den førte politik i alle sektorer," siger tidligere overvismand, professor Peter Birch Sørensen fra Økonomisk Institut på Københavns Universitet, der er med til at lede projektet, til Information.

Modellerne skal bruges
Midlerne kommer fra Carlsbergfondet og KR Fonden, som samlet har givet knap 8,5 millioner kroner til det grønne bnp og udviklingen af den miljøøkonomiske model. 

Der er hårdt brug for et nyt økonomisk paradigme i en tid, hvor der er stigende behov for at kunne vurdere, hvordan forskellige miljø- og klimamål kan nås på den mest effektive måde set fra et samfundsøkonomisk synspunkt,” udtaler Carlsbergfondets bestyrelsesformand Flemming Besenbacher

Hvem og hvad om de to projekter

GREEN REFORM-projektet, som skal udvikle den miljøøkonomiske model, gennemføres i samarbejde med Danish Institute for Economic Modelling and Forecasting, DREAM.

”Danmarks grønne nationalprodukt”-projektet gennemføres i samarbejde med Danmarks Statistiks afdeling for Det Grønne Nationalregnskab. I projektet indgår endvidere et samarbejde med forskere ved Københavns Universitets Institut for Statskundskab, der skal undersøge de politiske, institutionelle og administrative barrierer for anvendelse af det grønne BNP som led i de politiske beslutningsprocesser.

"Vi er taknemmelige for den private støtte. Og vi håber, at det grønne bnp vil blive set som et nyttigt redskab af både politikere, embedsværk, forskere og tænketanke, og at det bliver muligt at føre det ajour år for år på basis af løbende data," fortsætter han.

For at inddrage relevant viden fra en række af de potentielle brugere af forskningsresultaterne er der oprettet et Advisory Board for begge projekter, hvor repræsentanter for Finansministeriet, Miljø- og Fødevareministeriet, Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet, Danmarks Statistik, Det Økonomiske Råd og Klimarådet deltager. Det skriver Carlsbergfondet.

Læs også: Ny portal skal hjælpe virksomheder i gang med cirkulær økonomi

Arbejdet med at etablere et grønt nationalregnskab blev påbegyndt i 2015 af Danmarks Statistik med midler bevilget af SSFR-regeringen. Resultaterne af det arbejde blev præsenteret i marts 2017, men blev i september samme år lukket af den nuværende regering. 

-EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Klimarisiko er ikke fremtidens problem – det er nu

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus