Det emballagefri supermarked kommer til Danmark

Fransk iværksætter er blevet inspireret af sine landsmænd og åbner snart Danmarks første emballagefri supermarked i København.

"Jeg vil gerne lave en hel franchise. Det vigtigste er ikke pengene - jeg vil bare gerne åbne så mange som muligt af de her butikker for at få folk til at ændre deres vaner", siger Frédéric Hamburger til TV2 Lorry. Foto: LØS Market..

11.02.2016

CSR.dk

Økologi og bæredygtighed vinder frem – også blandt supermarkeder. I Frankrig er butikker, der sælger økologiske varer uden emballage ikke længere et særsyn og nu er turen kommet til Danmark.

”Tallene viser, at 90 procent af danskere gerne vil gøre noget ved emballagen, men vi har ikke noget valg”.

Frédéric Hamburger, iværksætteren bag LØS Market.

2016 er nemlig året, hvor det emballagefri løssalgskoncept kommer til København, oplyser TV2 Lorry. Det er den franske iværksætter Frédéric Hamburger, der står bag konceptets danske form og butikken, der bærer navnet LØS Market, får adresse på Vesterbro.

Både bæredygtigt og økologisk
Indkøbskonceptet går meget enkelt ud på at sælge økologiske fødevarer i løssalg og dermed droppe emballagen. Varerne der sælges omfatter tørvarer, frugter, grøntsager, vin, olivenolie, honning og flydende hånd- og husholdningssæbe og de sælges i doseringsbeholdere, som man kender dem fra løssalg af slik.

Læs også: Ny emballage skal mindske madspild

Når man handler i LØS Market kan man vælge at tage sine egne flasker og beholdere med, eller man kan købe glaskrukker og stofposer i butikken. Komposterbare poser vil også være til rådighed – gratis.

Der vil sidst men ikke mindst være et internt pantsystem til rådighed i butikken. Det går ud på, at du kan købe en flaske, bruge den og så bytte den til en ny, når du næste gang kommer ned i butikken. De brugte flasker bliver vasket af LØS Market.

Danskerne vil gerne – men kan ikke
Frédéric Hamburger kom til Danmark i år 1998. Om idéen til at åbne et grønnere supermarked siger han til TV2 Lorry:

”Jeg fik inspiration fra Frankrig, hvor løssalget er meget, meget udbredt. Jeg er specifikt inspireret af Biocoop 21, som er en lille butik i Paris, og den franske kæde Day by Day. Den er i rivende udvikling. Kæden har åbnet fem butikker i 2015, og nu åbner de 32 butikker i 2016”, siger Frédéric Hamburger.

Iværksætteren er ikke i tvivl om, at der også er et marked for den slags butikker i Danmark. Han mener tværtimod at danskerne er vilde med økologi og trætte af emballage:

”Tallene viser, at 90 procent af danskere gerne vil gøre noget ved emballagen, men vi har ikke noget valg”, siger han og fortsætter:

”12,8 procent af danskerne er overbeviste økologer. Potentielt er der 8000 mennesker på Vesterbro, der er klar til kun at købe økologisk (…). Jeg har regnet på det, og vi skal have 90 kunder, der alle køber for 82 kroner, hver dag, for at det kan løbe rundt. Det er en del, men ud fra folks reaktioner – også på sociale medier – er jeg meget optimistisk”, fortæller Frédéric Hamburger TV2 Lorry.

Læs også: Økologi på Roskilde Festival

Læs mere om LØS Market her.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online