Det bæredygtige OL

De Olympiske Lege i Rio de Janeiro, der blev åbnet i fredags, vil sætte nye standarder for bæredygtighed gennem en stribe tiltag relateret til både CO2-udslip, affaldshåndtering, energiforbrug, råmaterialer og social inklusion.

OLs grønne tema blev markeret under åbningsceremonien, hvor de indmarcherende atleter havde fået nogle frø med, som de kunne 'plante' i nogle bokse, der senere foldede sig ud til træer i en grøn udgave af de fem olympiske ringe. Foto: Rio2016.

08.08.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Natten til lørdag dansk tid åbnede de Olympiske Lege i den brasilianske metropol Rio de Janeiro med en storslået åbningsceremoni på byens ikoniske stadion, Maracanã. Og allerede i løbet af festivitassen på den gigantiske arena blev et af legenes centrale temaer slået an. Når det kommer til bæredygtighed vil Rio-legene nemlig gerne gøre en forskel på en lang række fronter.

Læs også: 33 ton overskudsmad blev indsamlet på Roskilde Festival

Afholdelsen af de Olympiske og Paralympiske Lege medfører store udfordringer for organisationskomitéen. I løbet af de i alt 45 dage, de to begivenheder varer, vil 28.500 atleter, trænere og ledere, et lignende antal pressefolk og hundredtusindvis af fans ankomme med fly til byen. De skal herefter transporteres rundt i byen, bespises, indlogeres osv.

Alt dette indebærer et enormt forbrug af energi og ressourcer, og derfor har man fra start sat sig et mål om, at dette skal håndteres så bæredygtigt som muligt. Til det formål, har Rio-arrangørerne opstillet tre kategorier – planet, mennesker og trivsel (Planet, People and Prosperity) inde for hvilke man har placeret de forskellige udfordringer og arbejdsområder.

Under disse tre overskrifter er det målet at ”etablere en standard for bæredygtighed omkring afholdelse af events, indføre bæredygtighed som en del af organiseringens DNA, tjene som et eksempel på gode bæredygtighedspraksisser og være transparente i sin dialog med samfundet”, som det hedder.

Biodiesel og bæredygtig forsyning
Konkret vil man eksempelvis afbøde (mitigate) det massive drivhusgasudslip – arrangørerne regner selv med 3,6 mio. ton CO2-ækvivalenter – legene alt i alt vil medføre. For det første vil man sørge for, at den omfattende flåde af busser og biler, der skal fragte deltagere og tilskuere rundt mellem de forskellige konkurrencer, vil køre på diesel, der indeholder 20 procent genbrugt madolie.

For det andet vil man sørge for at planlægge logistikruterne så effektivt som muligt for at reducere brændstofforbruget – estimeret til 23,5 mio. liter – mest muligt. Og endelig vil man sørge afbøde udslippet gennem diverse teknologiske tiltag bl.a. omkring landbrug, produktion og samfund, der skal give udslag i både ”korte, mellemlange og langsigtede gevinster”.

Rio de Janeiros legendarisk Maracanã-stadion dannede rammen om åbningsceremonien. Foto: Flickr/Pedro Lopez.

Også på indkøbsområdet vil Rio-folkene sætte barren højt. Legene medfører således indkøb eller leje af op mod 30 mio. enheder (bl.a. 700.000 håndklæder og 115.000 elpærer), og her skal bæredygtighed ligeledes være et centralt parameter. I god tid inden legene lancerede man således en guide til bæredygtige forsyningskæder, der skal sikre at alle leverandører forpligter sig til at tage alskens hensyn i deres arbejde.

Arrangørerne vil selv sørge for at indkøbe certificerede produkter, fx FSC-mærket træ, MSC-mærkede fisk og skaldyr, genbrugsmaterialer etc., ligesom man vil tage hele produktcyklussen med i sine overvejelser og også indtænke adskillelsesfasen. Endelig sørger man også for at samarbejde med lokale leverandører i SMV-kategorien for den måde at styrke handelslivet i regionen.

På affaldsfronten skal de forventede 17.000 ton affald fra legene ligeledes håndteres bæredygtigt. Genbrug af papir, metal og glas, kompostering af organisk affald, og et generelt fokus på bl.a. skånsom emballage, minimalt ressourceforbrug og design to disassemble skal sørge for at minimere legenes fodaftryk.

Endelig er social inklusion og diversitet vigtige områder for Rio-legene. Dialoggrupper med repræsentanter for eksempelvis LGBT-, sorte og andre minoriteter skal sørge for at alle bliver inddraget i planlægningen og afviklingen af legene, herunder på ansættelsesfronten.

Vellykket åbningsceremoni
Generelt skal alle desuden kunne følge med i arbejdet, både via legenes bæredygtigheds-site, et partnerskab med UNEP om monitorering af indsatsen, og transparens i økonomien, ligesom tre bæredygtighedsrapporter, hvoraf den første kom i oktober 2014, skal gøre rede for de forskellige tiltag.

For at vende tilbage til åbningsceremonien i fredags, så blev den som sagt brugt til at gøre opmærksom på de mange bæredygtighedstemaer, man altså fokuserer på både før, under og efter legene. Og det lykkedes faktisk rigtig godt, mener en pr-ekspert.

”På den ene side var det, hvad man forventede, at Brasilien skulle komme med af samba, rytme, fest, livsglæde og en stærk nerve. På den anden side skete der noget meget overraskende og historisk, nemlig at man brugte en åbningsceremoni til nogle meget stærke politiske budskaber”, siger kreativ direktør i Have Kommunikation, Christian Have, til DR, og fortsætter:

”Showet var meget analogt og ikke så digitalt med mange skærme - det var mennesket i centrum med nogle politiske værdier. Det er et superspændende aftryk, som jeg håber vil inspirere os alle, der arbejder med det”.

Læs også: Den cirkulære fremtid

OL i Rio varer frem til den 21. august. Derefter er der et par ugers pause inden de Paralympiske Lege starter onsdag d. 7. september med slutdato søndag d. 18. Her kan du hente og læse flere rapporter om legenes bæredygtighedselementer, såsom madproduktion, materialeanvendelse og miljø omkring sportsarenaerne.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup