Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

Virksomheder, der er tilsluttet UN Global Compact, kan gratis deltage i det kommende Non-Discrimination and Equality Programme, som kører fra september til december 2026. I morgen afholder vi Info Session, hvor du kan stille spørgsmål til forløbet - også hvis jeres virksomhed ikke allerede er medlem.

Foto: UN Global Compact Network Denmark

Respekt for den enkelte, lige adgang til muligheder og frihed fra diskrimination er grundlæggende rettigheder og en forudsætning for, at mennesker kan udvikle deres fulde potentiale og blive vurderet på deres evner og indsats – ikke på baggrund af kønsidentitet, seksualitet, etnicitet eller andre faktorer.


Derfor sætter UN Global Compact fokus på virksomheders arbejde med og ansvar for ligestilling, antidiskrimination og diversitet. 

Deltag i Info Session den 23/04
Non-Discrimination and Equality Programme er et onlineforløb, som støtter virksomheder i at fremme lighed og inklusion på tværs af deres aktiviteter. I vil blive klædt på til at identificere, vurdere og håndtere risici relateret til diskrimination, og programmet vil guide jer gennem arbejdet med praktiske værktøjer, faglige indsigter og erfaringsudveksling med andre virksomheder.

Gennem seks ekspertledede onlinemøder, sparring med ligesindede og jeres individuelle arbejde får I en solid forståelse for, hvordan man vurderer påvirkning, prioriterer indsatser og integrerer dem i jeres virksomhed, værdikæde og i relationen til de lokalsamfund, I påvirker.

Deltag i Info Session den 23/04: https://events.teams.microsoft.com/event/5c9246aa-cab5-429a-8a24-58245b444470@255c08c2-2682-4074-8374-e0060e67da92 
 

Diskrimination spænder også ben for god forretning

Ulighed og diskrimination underminerer ikke kun individets værdighed, men svækker også virksomheder og samfund. De hæmmer innovation og vækst, skaber utryghed og mindsker tilliden mellem mennesker. Til gengæld bidrager en inkluderende og mangfoldig arbejdsplads til respekten for det enkelte menneske og styrker både forretningen og samfundet.

Vi håber på din deltagelse.

Læs mere her 

22.04.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

21.04.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fra rapportering til retning: ”Det handler ikke kun om at sætte flueben. Det handler om, hvilken slags organisation man vil være”

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

23.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

99 procent af verdens topledere holder fast i bæredygtighed trods kriser

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

27.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UN Global Compact Network Denmark opstarter nyt Think Lab med fokus på Living Wage