Dell og Lonely Whale vil bekæmpe havplast

Dell og Lonely Whale har samlet en gruppe virksomheder og NGO’er fra forskellige industrier for at øge brugen af havplast i produktion og forsyningskæde.

Computerproducenten Dell og NGO’en Lonely Whale har skabt initiativet NextWave, der skal løse nogle af verdens problemer med havplast ved at udvikle en bæredygtig forsyningskæde. .

14.12.2017

CSR.dk

Dell har i forvejen fokus på at anvende genbrugsplast i dets produktion, hvilket betyder, at i en typisk Dell-computer vil 35 procent af plastindholdet være produceret af genbrugt plastik. Med projektet, der har fået navnet NextWave, håber Dell altså på at øge brugen af den affaldsplast, der flyder rundt i havene.

Dell bruger allerede havplast til indpakning af laptops. Foto: UN Environment, Shawn Hendricks.

”Samarbejde er altafgørende, hvis vi skal løse problemet med havplastik. Jeg er meget begejstret for at arbejde tæt sammen med ledere på tværs af brancher for at fremme vores fælles interesse i at skabe løsninger, der skaber værdi fra affald”, siger forsyningskædechef for Dell, Kevin Brown.

Dell har i initiaitivet indkaldt syv teknologi- og forbrugerfokuserede virksomheder til at hjælpe med udviklingsarbejdet; General Motors, Trek Bicycle, Interface, Van de Sant, Humanscale, Bureo og Herman Miller. Konkret vil partnerne i fællesskab arbejde for at udvikle den første kommercielle forsyningskæde for havplast.

Plastindsats fra virksomhederne selv
Derudover bliver NextWave støttet af organisationer som UN Environment og Zoological Society of London. Initiativet vil desuden aktivt inddrage forskere og jurister, der arbejder med havaffald, til at rådgive om modellen for den bæredygtige forsyningskæde.

Ud over at deltage i projektet har medlemmerne af NextWave også forpligtet sig til at reducere eget plastikforbrug i både produktion og forsyningskæde. Virksomhedernes engagement glæder grundlægger af Lonely Whale, Adrian Grenier.

”Jeg er så stolt over at se vores samarbejde med Dell fortsætte med at vokse og inspirere virksomheder på tværs af brancher til at bruge deres kompetencer og faglighed til at løse problemer med havplast”, siger han og tilføjer:

Læs også: Tendens: Stigende interesse for, men mangel på, genanvendelse af plast

”Det her er ikke en enkelt virksomheds problem; det her påvirker alle, både individer og erhverv, og det er fantastisk at se disse virksomhedsledere samle sig og samarbejde”.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup