Dell og Lonely Whale vil bekæmpe havplast

Dell og Lonely Whale har samlet en gruppe virksomheder og NGO’er fra forskellige industrier for at øge brugen af havplast i produktion og forsyningskæde.

Computerproducenten Dell og NGO’en Lonely Whale har skabt initiativet NextWave, der skal løse nogle af verdens problemer med havplast ved at udvikle en bæredygtig forsyningskæde. .

14.12.2017

CSR.dk

Dell har i forvejen fokus på at anvende genbrugsplast i dets produktion, hvilket betyder, at i en typisk Dell-computer vil 35 procent af plastindholdet være produceret af genbrugt plastik. Med projektet, der har fået navnet NextWave, håber Dell altså på at øge brugen af den affaldsplast, der flyder rundt i havene.

Dell bruger allerede havplast til indpakning af laptops. Foto: UN Environment, Shawn Hendricks.

”Samarbejde er altafgørende, hvis vi skal løse problemet med havplastik. Jeg er meget begejstret for at arbejde tæt sammen med ledere på tværs af brancher for at fremme vores fælles interesse i at skabe løsninger, der skaber værdi fra affald”, siger forsyningskædechef for Dell, Kevin Brown.

Dell har i initiaitivet indkaldt syv teknologi- og forbrugerfokuserede virksomheder til at hjælpe med udviklingsarbejdet; General Motors, Trek Bicycle, Interface, Van de Sant, Humanscale, Bureo og Herman Miller. Konkret vil partnerne i fællesskab arbejde for at udvikle den første kommercielle forsyningskæde for havplast.

Plastindsats fra virksomhederne selv
Derudover bliver NextWave støttet af organisationer som UN Environment og Zoological Society of London. Initiativet vil desuden aktivt inddrage forskere og jurister, der arbejder med havaffald, til at rådgive om modellen for den bæredygtige forsyningskæde.

Ud over at deltage i projektet har medlemmerne af NextWave også forpligtet sig til at reducere eget plastikforbrug i både produktion og forsyningskæde. Virksomhedernes engagement glæder grundlægger af Lonely Whale, Adrian Grenier.

”Jeg er så stolt over at se vores samarbejde med Dell fortsætte med at vokse og inspirere virksomheder på tværs af brancher til at bruge deres kompetencer og faglighed til at løse problemer med havplast”, siger han og tilføjer:

Læs også: Tendens: Stigende interesse for, men mangel på, genanvendelse af plast

”Det her er ikke en enkelt virksomheds problem; det her påvirker alle, både individer og erhverv, og det er fantastisk at se disse virksomhedsledere samle sig og samarbejde”.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)