Debat: Teknologisk Institut vil have retningslinjer for cirkulær økonomi på linje med klimaloven

Hver dansker forbruger 24,5 tons nye materialer om året, og af dem genanvender vi 4 procent. Skal vi gøre os nogen forhåbninger om en grøn førertrøje, kræver det en storstilet indsats, mener Mette Glavind og Sune Dowler Nygaard fra Teknologisk Institut.

Ifølge Teknologisk Institut skal vi være bedre til at lappe tøj – men der skal især politisk involvering til, hvis Danmark skal være et foregangsland i cirkulær økonomi. Foto: Teknologisk Institut..

12.10.2023

CSR.dk

Fire procent. Så lidt bliver alverdens indkøbte produkter genanvendt om året i Danmark, viser Circularity Gap-rapporten.

Derfor foreslår Mette Glavind, direktør for divisionen Byggeri og Anlæg hos Teknologisk Institut, og Sune Dowler Nygaard, direktør for miljøteknologi, at der skal handling til. Det skriver de i et debatindlæg i Altinget.

Læs også: Ny UV-teknologi skal nedbringe madspild i husholdninger

De peger på, at rapporten selv har opsat fem hovedområder, hvor det er oplag at sætte ind nu for at fordoble cirkulariteten i danskernes materialevalg.

Et af hovedområderne er at få mere cirkulært byggeri, da branchen alene står for 31 procent af materialeforbruget. Mette Glavind og Sune Dowler Nygaard har derfor udarbejdet 28 initiativer – men for at de kan implementeres kræver det en kombination af teknologiudvikling, adfærdsændring, lovgivning og politisk fokus.

Derudover mener de, at vi skal tilbage til at reparere tøj, lade cyklen gå i arv og generelt købe tøj af bedre kvalitet. Men det skal virksomhederne også.

”På Teknologisk Institut samarbejder vi med over 10.000 virksomheder hvert år, og vi oplever heldigvis en stigende efterspørgsel på cirkulære løsninger. Men der skal mere turbo på, og politikerne er nødt til at overveje skærpede krav og rammer for byggeriet, transportsektoren og industrien,” skriver Mette Glavind og Sune Dowler Nygaard.

Læs også: Rapport: Seks ud af ni grænser er overskredet

Ifølge dem skal det både komme i form af lovgivning, incitamenter og deciderede afgifter.

Der skal simpelthen en national strategi til, der ligesom klimaloven kan sætte mål og retningslinjer for accelerationen af Danmarks cirkulære økonomi.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom