DSB reducerer CO2-udledning med LED-arbejdslys

Ved at udskifte lysstofarmaturerne i en klargøringshal i Kastrup skærer Dansk Belysnings Service 300.000 kroner af DSB's el-regning og giver statsbanerne en årlig CO2-besparelse på mindst 100 ton.

DSBs klargøringscenter i Kastrup. I snit kører 40 IC3- og IC4-togsæt ind og ud hvert døgn året rundt for at blive vedligeholdt. Foto: DSB..

20.05.2014

CSR.dk

Dansk Belysnings Service har udskiftet lyset i 732 lysstofarmaturer, som tænder hver gang et tog kører ind i DSB’s klargøringshal i Kastrup. Ud over en bedre lyskvalitet giver udskiftningen også mærkbare økonomiske fordele for DSB. 

”Det nye LED-lys betyder, at DSB sparer næsten 300.000 kroner på elregningen om året. Investeringen er tjent hjem på under tre år, og CO2-besparelsen er mindst 100 ton om året. Tiltaget er en stor fordel for miljøet,” siger Leif Glyager, teknisk lysdesigner i Dansk Belysnings Service.  

Læs også: Ikea sælger udelukkende LED-lys fra 2016

Han oplyser, at de nye LED-armaturer har en forventet levetid på op mod 12 år, er nemmere at rengøre, har fuld lysstyrke med det samme og ikke påvirkes af kulde.  

Det er DSB's infrastrukturleder Johnnie Jacobsen, der fik ideen til projektet på baggrund af virksomhedens strategi om at finde tiltag med markant gevinst for forretning og miljø. På grund af de store miljømæssige og økonomiske fordele har DSB udvidet samarbejdet med Dansk Belysnings Service, og lyset skal nu udskiftes i 14 af landets andre anlæg fra Aalborg til Helsingør.

-TK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle