Danskerne vægter ordentlige arbejdsforhold i produktionen af de varer de køber højt, men man ser det ikke direkte afspejlet i forbruget

Når det kommer til ordentlige arbejdsforhold i produktionen af varer, ser man et stort spring i mellem holdning og handling hos forbrugerne. "Det skyldes at det er lettere at gennemskue om en vare er økologisk end hvilke arbejdsforhold den er produceret under", udtaler professor.

29.12.2020

CSR.dk

En ny undersøgelse foretaget af analysebureauet Inzights i samarbejde med Shitstormdoktor.dk har spurgt 1000 danskere om deres adfærd i forhold til de daglige indkøb.

Det skriver Fagbladet 3F.

Undersøgelsen viser at hele 53 procent af de adspurgte vægter at en vare er produceret under ordentlige arbejdsforhold højt. Til sammenligning tillægger kun 24 procent af de adspurgte klimavenlige produkter stor betydning og i forhold til økologi er tallet 23 procent.

Én ting er holdning til, hvad der er vigtigt, ved de varer man køber. En anden ting er at agere i overensstemmelse med sine holdninger. Når det kommer til det egentlige indkøb så ligger økologi og ordentlige arbejdsforhold på niveau med hinanden. Undersøgelsen viser at 26 procent indenfor den sidste måned har valgt en vare fra, fordi den ikke var produceret økologisk eller under ordentlige arbejdsforhold. Lige så mange vælger altså en vare fra fordi den ikke er økologisk, som hvis den ikke var produceret under ordentlige forhold.

Læs også: Irma vil være førende på salget af plantebaserede produkter

Karen Wistoft, der er professor på DPU, Danmarks institut for Pædagogik og Uddannelse, ved Aarhus Universitet og forsker i pædagogik, moral og holdninger, mener at det skyldes, at det er lettere at gennemskue om en vare er økologisk, end hvilke arbejdsforhold den er produceret under.

Undersøgelsen belyser desuden en anden tydelig tendens. I aldersgruppen 18-39 år har 32 procent indenfor den sidste måned valgt en vare fra, fordi den ikke var produceret økologisk og 29 procent på grund af manglende ordentlige arbejdsforhold. Man ser altså en klar tendens til at de yngre generationer er mere bevidste, når de køber ind. Klima har også en høj prioritet blandt denne aldersgruppe, hvor hele 27 procent indenfor den sidste måned har valgt en vare fra, fordi den ikke var produceret klimavenligt - sammenlignet med gennemsnittet på kun 17 procent. 

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark