Danskerne skal have hjælp til at spise mere grønt.

Mere end to tredjedele af danskerne vil gerne spise mere grønt, men savner inspiration. Det vil Beauvais gerne hjælpe med.

Foto: 123rf.com

27.09.2024

CSR.dk

Mange danskere har et ønske om at spise mere grønt. 58 pct af danskerne har i forskellig grad et ønske om at spise mindre kød, og det gælder hele 72 pct af de unge under 35 år. Men på trods af de gode intentioner er danskerne fortsat blandt de mest kødspisende i Europa, særligt når det gælder oksekød. 

En oplevelse af et begrænset udbud er ifølge fødevarebrandet Beauvais, ejet af den norske Orklakoncern, en af hovedårsagerne til, at danskerne ikke spiser flere plantebaserede fødevarer. Derfor sender Beauvais nu grøntsagsbøffer og -strimler på markedet, baseret på grøntsager og fermenterede rugkerner. 

Produktserien hedder Greens’n’More. Formålet med denne er ikke kun om at tilbyde en let og grøn hverdag i køkkenet, men handler også om klimaet. Det kan glæde de 15 procent af danskerne, der ønsker at spise mere grønt af hensyn til klimaet, at Beauvais nye produkter har et klimaaftryk på 1,23 kg CO2e pr. kg. Til sammenligning udleder oksekød 28 kg CO2e pr. kg og kyllingekød ligger på 2,1 kg CO2e pr. kg.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle