Danskerne skal have hjælp til at spise mere grønt.

Mere end to tredjedele af danskerne vil gerne spise mere grønt, men savner inspiration. Det vil Beauvais gerne hjælpe med.

Foto: 123rf.com

27.09.2024

CSR.dk

Mange danskere har et ønske om at spise mere grønt. 58 pct af danskerne har i forskellig grad et ønske om at spise mindre kød, og det gælder hele 72 pct af de unge under 35 år. Men på trods af de gode intentioner er danskerne fortsat blandt de mest kødspisende i Europa, særligt når det gælder oksekød. 

En oplevelse af et begrænset udbud er ifølge fødevarebrandet Beauvais, ejet af den norske Orklakoncern, en af hovedårsagerne til, at danskerne ikke spiser flere plantebaserede fødevarer. Derfor sender Beauvais nu grøntsagsbøffer og -strimler på markedet, baseret på grøntsager og fermenterede rugkerner. 

Produktserien hedder Greens’n’More. Formålet med denne er ikke kun om at tilbyde en let og grøn hverdag i køkkenet, men handler også om klimaet. Det kan glæde de 15 procent af danskerne, der ønsker at spise mere grønt af hensyn til klimaet, at Beauvais nye produkter har et klimaaftryk på 1,23 kg CO2e pr. kg. Til sammenligning udleder oksekød 28 kg CO2e pr. kg og kyllingekød ligger på 2,1 kg CO2e pr. kg.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle