Danske virksomheder er blevet bedre til at tage socialt ansvar

Det sociale ansvar er begyndt at fylde langt mere hos danske virksomheder, end det har gjort tidligere. Der er dog stadig plads til forbedringer, lyder det fra ekspert.

Hver fjerde danske virksomhed tager socialt ansvar ved at have ansatte i støttet beskæftigelse..

19.12.2016

CSR.dk

Antallet af danske virksomheder, der tager socialt ansvar, er steget støt siden 1998, hvor kun hver tiende virksomhed havde folk ansat i støttet beskæftigelse. I dag er det hver fjerde virksomhed, viser tal fra SFI’s årbog over virksomheders sociale engagement.

Flere og flere virksomheder er begyndt at ansætte eksempelvis flygtninge, personer med handicap eller unge med udfordringer uden at få økonomisk støtte hertil, skriver videns- og netværkshuset Cabi på sin hjemmeside.

Læs også: Socialt ansvarlige virksomheder betaler mindre skat

”Ser vi på begrebet CSR gælder det særligt for Danmark, at vi ser meget på de tre ben forebyggelse, fastholdelse og inklusion. I de senere år har vi set et klart skred i synet på, at vi skal inkludere flere med udfordringer på arbejdspladsen, og det er lykkedes at få virksomhederne til at tage nogle sociale opgaver på sig”, siger Helle Holt, der er seniorforsker hos SFI.

Del ud af erfaringer
Ifølge Helle Holt er der stadig plads til forbedringer, når det kommer til danske virksomheder og socialt ansvar. For at få flere virksomheder med på vognen handler det om at dele ud af erfaringer.

”Det kan være rigtig svært at sælge budskabet om socialt ansvar, men jeg tror på, at når virksomhederne får delt erfaringerne fra direktør til direktør og fra tillidsmand til tillidsmand, kan man få flere til at tage skridtet. Det handler om lige at få virksomhederne i gang, for vi ved, at har man først én gang taget en ledig i virksomhedspraktik, bliver man typisk ved”, siger Helle Holt.

Læs også: KPMG klar med rapport om socialt ansvarlige virksomheder

Cabi opfordrer desuden til, at jobcentrene gør en større indsats ved at brede paletten ud og skabe kontakt med endnu flere virksomheder.

5 gode råd
For virksomheder kan det være svært at finde ud af, hvordan man kommer ordentligt i gang med den sociale ansvarlighed. Derfor har Cabi udformet følgende 5 gode råd:

  1. Find de rigtige medarbejdere: Har I problemer med at finde arbejdskraft, og kan I mærke det på bundlinjen? Mange virksomheder får løst deres bemandingsproblemer ved at rekruttere alternativt med socialt ansvar.
  2. Det skal give mening: Gør det, der giver mest mening for jeres virksomhed. Hvilke opgaver mangler I at få løst? Hvordan kunne I lette jeres daglige arbejde?
  3. Begynd med jeres egne: Start med de udfordringer, som passer til det udgangspunkt, I kommer fra i jeres virksomhed. Det er en god ide at tage fat på jeres interne forhold, inden I fx begynder at tage ledige på kanten af arbejdsmarkedet ind. Begynd eksempelvis med at se på jeres sygefravær, trivsel eller eventuelle konflikter. Det er også socialt ansvar.
  4. Nye lovkrav om socialt ansvar: Der er kommet øgede krav til rapportering af socialt ansvar (CSR). Hører din virksomhed til den gruppe, der stilles øgede krav til, kan du få rådgivning fra Cabi om, hvordan du tager fat, og hvad lovkravene består af.
  5. Lær af andre: I behøver ikke at opfinde alle svarene selv – måske har nogle gjort sig erfaringer før jer. Brug dit netværk omkring dig, eller meld dig ind i VirksomhedsnetværkCabi, hvor du får chancen for at netværke med andre socialt ansvarlige virksomheder.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

CSR.dk

Nyt partnerskab vil gøre grønne boliger til en god forretning

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Cirkulære møbler og nye markedspladser

Hvordan skaber private virksomheder og organisationer værdi med mere cirkulære møbler?

Dato

19.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren. Og hvis du bliver hængende helt til sidst vil du også være blandt de første til at høre vores hidtil største nyhed.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

CEMAsys
Webinar
Webinar: Fra kompleksitet til kontrol: Scope 3 rapportering

I dette webinar bevæger vi os ud over rapporteringsræset og tager fat i hvordan man faktisk kan arbejde med Scope 3 forbedringer over tid. Du får praktiske råd til hvordan man styrker interne processer, forbedrer jeres datas sporbarhed, og opbygger de strukturer I har brug for, for at gøre næste års rapporteringscyklus gnidningsfri og mere pålidelig. I kommer også til høre fra Gina Tricot, som vil dele deres erfaringer med Scope 3-rapportering i retailsektoren.

Dato

19.03.2026

Tid

14:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle