Danske underleverandører står distancen i Asien

Danske underleverandører til vindmølleindustrien klarer sig godt i Asien, selvom deres konkurrenter typisk er meget større. Mangeårig erfaring, fokus på helhedsløsninger og en god markedsforståelse gør forskellen.

01.08.2008

CSR.dk

En snes danske underleverandører til vindmølleindustrien stillede i sommeren op til en af branchens største udfordringer, udstillingen Windpower Asia, der finder sted i Beijing. Her bliver de målt og vejet af krævende producenter til det gigantiske marked, ikke blot i Kina, men i hele Asien.

”De klarer sig rigtig godt i den internationale konkurrence, og det er jo lidt paradoksalt, for de danske underleverandører er små i forhold til de fleste udenlandske konkurrenter, siger Rikke Berg, konsulent i Danish Wind Energy Group, der indgår i Dansk Eksportforening. Hendes egen forklaring på fænomenet lyder: ”Man har fra dansk side forståelse for at tilpasse sig vilkårene i konkurrencen, og så har de en meget stor styrke i, at de har været på markedet i mange år og dermed har stor erfaring at trække på.”

Hele løsninger
Rikke Berg peger på, at mange underleverandører har været med, siden Danmark startede med vindenergi for over 30 år siden. Fra starten var det måske et nicheprodukt for dem, men i dag er det blevet deres kerneområde: ”Derfor har de i dag en professionalisme, der gør dem i stand til at byde ind, ikke kun med komponenter, men i meget høj grad med hele løsninger. Det er utrolig vigtigt i dagens forretningsverden”, siger Rikke Berg.

Overordnet set er det ifølge Rikke Berg lige så vigtigt, at de har grebet markedsføringen utrolig konstruktivt an: ”Ved at deltage i udenlandske udstillinger og messer har de fået informationer om markedet og dets spillere, og så har de fundet ud af, hvordan de passer ind på markedet og hvilke forandringer de har skullet foretage for at komme ind med deres produkter.”

Ifølge Rikke Berg er den danske mentalitet også befordrende for virksomhedernes evne til at finde sammen og opnå markedssynergi: ”Mange virksomheder er gået sammen for at tilbyde løsninger i stedet for enkeltstående komponenter. Tidsmæssigt betyder det en kæmpe besparelse for den enkelte virksomhed, at man på den måde kan koncentrere sig om færre markeder, men det betyder også, at man er sværere at erstatte senere hen i produktionskæden, hvis den udenlandske producent på et tidspunkt selv skulle finde på at lave de dimser, der indgår i løsningen”, slutter Rikke Berg.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

06.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Plastemballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

06.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Addressing Emissions Through Business Model Adaptation

This webinar will explore how companies are utilising Scope 3 insights to justify more fundamental business model shifts and transformation. It will demonstrate how leading businesses are realising the deepest emissions reductions through reducing their impact on resource use and regenerating nature, as well as exploring how they first uncovered the potential of these strategies through their Scope 3 insights.

Dato

06.11.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup