Danske rederier mangler grøn arbejdskraft

Faglige kompetencer inden for bæredygtighed og digitalisering er en mangelvare i den maritime industri. Det konkluderer en ny rapport, der har undersøgt coronakrisens påvirkning af Det Blå Danmark.

Grøn omstilling og digitalisering åbner forretningmuligheder for den maritime industri. Arkivfoto..

15.11.2021

CSR.dk

Mangel på arbejdskraft og passende kompetencer er et voksende problem hos Det Blå Danmark, blandt andet på grund af en efterspørgsel efter profiler, der har evner inden for digitalisering og grøn omstilling.

Det viser en ny rapport HBS Economics har lavet for CO-industri, Danske Maritime og Danske rederier. Undersøgelsen har coronapandemiens påvirkning på den maritime industri under luppen, og undersøgt hvordan krisen vil have betydning for branchen de kommende år. Undersøgelsen er baseret på interviews med seks virksomheder fra forskellige grene af branchen.

Læs også: Flere store virksomheder kræver CO2-neutral søfragt inden 2040

Særligt den digitalisering vil præge branchen, der kan blive en betydelig forretningsmulighed fremover. Men hvis det skal indfris, kræver det mere arbejdskraft.

”Digitaliseringen medfører et øget behov for særligt medarbejdere med digitale og tekniske kompetencer. Behovet er bredt og spænder fra faglært arbejdskraft til højtuddannede specialister. Disse medarbejdere skal bruges til at videreudvikle virksomhedernes digitale omstilling, specielt indenfor digitale netværk og digital marketing på søen og avanceret produktion og service på land”, lyder det i rapporten.

Også den grønne omstilling kalder på mere faglært arbejde:

Læs også: Klimaspørgsmålet er blevet et konkurrenceparameter i shippingbranchen

"Medarbejdere med teknisk baggrund er helt centrale for at realisere den grønne omstilling, som virksomhederne er i gang med. Dog kræver det ikke en grundlæggende opkvalificering af arbejdsstyrken, da de faglærte i vid udstrækning allerede har de rette kompetencer – der er bare ikke nok hænder”, står der i rapporten.

Derudover oplever virksomhederne udfordringer med at fastholde medarbejdere og samtidig ansætte flere kvindelig arbejdskraft.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

20.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

19.02.2026CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

13.02.2026CSR.dk

12.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

12.02.2026CSR.dk

Nye tal: Social dumping fylder fortsat massivt i byggeriet

12.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - Marts 2026

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

00:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK