Danske og afrikanske erhvervselever skal lære af hinanden i nyt verdensmålssamarbejde

Gennem et nyt samarbejde skal danske snedker- og tømrerelever arbejde med bæredygtige løsninger i Kenyas slumkvarterer.

Med projektet skal en bunke danske tømrer- og snedkerelever til Kenya for at undersøge bæredygtige arbejdsmetoder. Foto: Next Uddannelse København..

09.02.2023

CSR.dk

Der skal mere fokus på verdensmål og bæredygtighed i undervisningen på erhvervsskolerne.

Derfor har tre danske erhvervsskoler ¬- Next Uddannelse København, Rybners og Herningsholms Erhvervsskole - indgået et partnerskab med den kenyanske erhvervsskole Comboni Polytechnic for at lære af hinanden og samarbejde om at udvikle nye bæredygtige arbejdsmetoder.

Samarbejdet tager udgangspunkt i tømrer- og snedkerfagene, og alle tre danske partnerskabsskoler sender i februar en delegation af elever og faglærere på et ophold hos den kenyanske erhvervsskole.

Læs også: Byggecentre lægger om: Gør det grønne valg nemt og tydeligt

Her skal de sammen undersøge, hvordan de med deres faglighed, færdigheder og håndværk kan finde løsninger på lokalbefolkningens udfordringer i slumkvartererne.

”Vi tror på, at udsyn giver indsigt og perspektiv for vores elever, når vi besøger en anden kultur i Kenya. I undervisningen er vi nysgerrige på, hvordan den grønne omstilling påvirker os – men ofte med et fokus drevet af danske regler og forhold. For bedre at forstå verden omkring os og udfordre den lokale dagsorden inden for vores fag er vi derfor opsøgende på, hvordan andre anskuer og arbejder med bæredygtighed,” siger Jesper Steen Nielsen, uddannelsesleder på tømreruddannelsen, Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier.

Danske og kenyanske elever skal lære af hinanden
Foruden bæredygtig viden er målet med projektet også, at de danske og kenyanske elever lærer af hinanden, bliver klogere på hinanden i forhold til forskelle og ligheder, og de ser, hvordan der arbejdes med verdensmålene i andre kontekster og kulturer.

Læs også: Samlet byggebranche sætter grønnere retning for branchen med 12 anbefalinger

“Hvis ikke vi prøver nye ting af og er nysgerrige på, hvordan man arbejder med de her ting andre steder i verden, bliver vi ikke klogere eller udvikler os. Vi har ikke alle svarene selv, og jeg tror, at dette projekt kan bidrage med ny viden, nye metoder og inspiration til vores undervisning og arbejde med bæredygtighed og verdensmål,” siger Jørgen Richter, uddannelsesleder på snedkeruddannelsen, Next Uddannelse København.  

Projektet er blevet til i et samarbejde med RCE - Regional Center of Expertise Denmark og FIC – Forum for International Cooperation. Projektet er støttet af Udenrigsministeriet gennem Civilsamfund i Udvikling (CISU).

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense