Danske influencere holder liv i fast-fashions overforbrug

Trods tidens opfordringer til at begrænse privatforbruget opretholder store danske influencere idealet om, at det gode liv er forbrugstungt. Eksperter advarer om, at dette kan have en klimaskadelig indflydelse.

Foto: 123RF.com

20.02.2025

CSR.dk

4115 kg CO2 på sko og tasker.

Så meget har influenceren Emili Sindlev ifølge Morten Sommer, professor på DTU, belastet klimaet med på blot et halvt år. Til sammenligning belaster en gennemsnitlig danskers årlige tøjkøb klimaet med 130 kg CO2.

Selvom modebranchens klimabelastning er kommet i stigende fokus, peger udviklingen på de sociale medier den modsatte retning. Her hyldes overforbruget, hvilket kan inspirere influencernes mange følgere til at hoppe med i forbrugsfesten.

Charlotte Louise Jensen fra Concito finder udviklingen bekymrende, da hun mener, det decideret kan have en klimaskadelig indflydelse:

”De medskaber en hastighed i forbruget, hvor vi hele tiden synes, vi skal have nyt, nyt, nyt”, forklarer hun til Politiken.

Magt og begær

Selvom influencere for de fleste udelukkende findes på telefonskærmen, an deres indflydelse have håndgribelige konsekvenser i den virkelige verden..

Helle Kannik Haastrup, der forsker i celebrities og influencere som rollemodeller på sociale medier ved Københavns Universitet, forklarer, hvordan influencere kan ”tegne tiden” og være med til at definere, hvad ’succes’ eller ’det gode liv’ er.

”Kvinderne repræsenterer en fortælling på de sociale medier, som rigtig mange mennesker gerne vil følge med i. De har en karismatisk autoritet, hvor de formår at skabe en visuel præsentation af sig selv, som har en appel, og et omdrejningspunkt, der hedder synligt forbrug”, forklarer hun i Politiken.

Hun uddyber, at influencerne har en indirekte magt over følgernes begær, således deres følgere længes efter at opnå den samme synlige succes, som de viser frem. I dag betyder det, at de mange følgere længes efter et liv i overforbrugets tegn, som klimaet ikke kan holde til. 

I takt med at flere og flere virksomheder er begyndt at benytte sig af influencermarketing, vil kun flere blive eksponeret for det forbrugstunge livs klimaskadelige indflydelse.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense