Fire ud af fem nybyggerier skal stoppes, mener danske forskere

Halm, hamp og træ er langt fra tilstrækkeligt for at sikre den grønne omstilling af byggeriet. Det understreger forskerne bag et nyt studie fra DTU, SDU og AAU og peger på, at kun en sænkelse af kvadratmeterforbruget kan gøre byggeriet bæredygtigt.

24.03.2025

CSR.dk

Selv hvis byggeriet i Danmark i høj grad skifter til at bygge med træ, hamp og halm, er det langt fra nok til at sikre den nødvendige reduktion i klima- og miljøbelastningen. Det konkluderer et nyt studie fra forskere ved Danmarks Tekniske Universitet, Syddansk Universitet og Aalborg Universitet.

Ifølge beregningerne skal mængden af nybyggeri reduceres med 80 procent fra 2026 til 2050, hvis sektoren skal holde sig inden for det såkaldte safe operating space, altså det miljømæssige råderum.

”Hvis vi antager, at 50 procent af alle nybyggerier fra 2026 til 2050 bliver bygget af træ og andre biobaserede materialer, så skal vi stadig reducere, hvor meget vi bygger, med 80 procent for at holde os inden for det, man kalder safe operating space,” siger hovedforfatter Lise Horup Koch-Søfeldt fra DTU i pressemeddelelsen fra SDU.

Studiet er en såkaldt fremskrivende livscyklusanalyse og baserer sig på gennemsnitlige scenarier fra FN’s klimapanel.

Det voksende parcelhus

Et centralt problem ifølge forskerne er den stadigt voksende mængde nybyggeri og størrelsen af de nye bygninger. Et gennemsnitligt parcelhus er vokset fra 122 kvadratmeter i 1963 til 213 kvadratmeter i 2023.

Ifølge forskerne er denne stigning en stor udfordring. Hvis det fortsætter, vil hverken teknologiske fremskridt eller brugen af biobaserede materialer have en stor nok effekt til at gøre byggeriet bæredygtigt.

Professor Harpa Birgisdottir fra Aalborg Universitet fremhæver, at undersøgelsen er den første i Danmark, der kombinerer teknologiske fremskrivninger med vurderinger af nybyggeri i hele landet.

Hun kalder resultaterne ”ret vilde”, da de viser, at selv i et scenarie med øget brug af træ og andre bæredygtige materialer, er der brug for en markant reduktion i nybyggeri.

”Der er mange, som lige nu lufter ideen om et decideret byggestop. Nu har vi tal, der viser, at noget, der ligger tæt på et byggestop, ikke bare er en idé, men kan være en nødvendighed,” siger hun i pressemeddelelsen.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.06.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

11.06.2026CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Dansk Retursystem

Sponseret

Flere dåser og flasker med pant bliver designet, så de kan genanvendes til nye igen

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Region Hovedstaden får cirkulært byggeri til at virke i praksis

CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Cabi
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler 2026

Sidste år trådte de første ændringer af sygedagpengereglerne i kraft. Pr. 1. juli 2026 kommer der yderligere ændringer, hvor kommunerne kommer til at spille en endnu mindre rolle i opfølgningen på sygemeldte medarbejdere. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvad det betyder for dig som arbejdsgiver.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.