Fire ud af fem nybyggerier skal stoppes, mener danske forskere

Halm, hamp og træ er langt fra tilstrækkeligt for at sikre den grønne omstilling af byggeriet. Det understreger forskerne bag et nyt studie fra DTU, SDU og AAU og peger på, at kun en sænkelse af kvadratmeterforbruget kan gøre byggeriet bæredygtigt.

24.03.2025

CSR.dk

Selv hvis byggeriet i Danmark i høj grad skifter til at bygge med træ, hamp og halm, er det langt fra nok til at sikre den nødvendige reduktion i klima- og miljøbelastningen. Det konkluderer et nyt studie fra forskere ved Danmarks Tekniske Universitet, Syddansk Universitet og Aalborg Universitet.

Ifølge beregningerne skal mængden af nybyggeri reduceres med 80 procent fra 2026 til 2050, hvis sektoren skal holde sig inden for det såkaldte safe operating space, altså det miljømæssige råderum.

”Hvis vi antager, at 50 procent af alle nybyggerier fra 2026 til 2050 bliver bygget af træ og andre biobaserede materialer, så skal vi stadig reducere, hvor meget vi bygger, med 80 procent for at holde os inden for det, man kalder safe operating space,” siger hovedforfatter Lise Horup Koch-Søfeldt fra DTU i pressemeddelelsen fra SDU.

Studiet er en såkaldt fremskrivende livscyklusanalyse og baserer sig på gennemsnitlige scenarier fra FN’s klimapanel.

Det voksende parcelhus

Et centralt problem ifølge forskerne er den stadigt voksende mængde nybyggeri og størrelsen af de nye bygninger. Et gennemsnitligt parcelhus er vokset fra 122 kvadratmeter i 1963 til 213 kvadratmeter i 2023.

Ifølge forskerne er denne stigning en stor udfordring. Hvis det fortsætter, vil hverken teknologiske fremskridt eller brugen af biobaserede materialer have en stor nok effekt til at gøre byggeriet bæredygtigt.

Professor Harpa Birgisdottir fra Aalborg Universitet fremhæver, at undersøgelsen er den første i Danmark, der kombinerer teknologiske fremskrivninger med vurderinger af nybyggeri i hele landet.

Hun kalder resultaterne ”ret vilde”, da de viser, at selv i et scenarie med øget brug af træ og andre bæredygtige materialer, er der brug for en markant reduktion i nybyggeri.

”Der er mange, som lige nu lufter ideen om et decideret byggestop. Nu har vi tal, der viser, at noget, der ligger tæt på et byggestop, ikke bare er en idé, men kan være en nødvendighed,” siger hun i pressemeddelelsen.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia