Danske øko-virksomheder styrker eksporten

Flere virksomheder deltager i Økologisk Landsforenings kurser om eksport, med ønsket om at sælge endnu mere økologi på de udenlandske markeder.

Danske økologivirksomheder eksporterer flere og flere øko-varer til udlandet. Økologisk Landsforening forventer at den danske økologieksport når 3,5 milliarder kroner i 2020. Foto: Økologidk Landsforening. .

09.02.2017

CSR.dk

Et stigende antal danske økologivirksomheder deltager i Økologisk Landsforenings eksportakademi, Organic Export Academy. Akademiet tilbyder aktiviteter som seminarer og workshops og er et tilbud til øko-eksportører, der ønsker at styrke deres kompetencer.

”Organic Export Academy giver deltagerne viden, værktøjer og inspiration til deres arbejde med eksport af økologiske varer, og det er meget efterspurgt blandt virksomhederne. Der har igen i år været en rekordstor tilslutning til akademiet, og det er utroligt glædeligt. For ved at løfte eksportkompetencerne i den økologiske branche, løfter vi samtidig eksporten af dansk økologi”, siger Helene Birk, markedschef for eksportfremme i Økologisk Landsforening.

Om dansk øko-eksport

  • Eksporten af økologiske varer til udlandet har sat rekord ti år i træk.
  • Ifølge tal fra Danmarks Statistik, eksporterede danske virksomheder øko-varer for 1.983 mio. kroner i 2015. Det er en stigning på 15 procent fra 2014 til 2015.
  • Økologisk Landsforening forventer at udviklingen fortsætter og estimerer, at den danske økologieksport rammer cirka 3,5 milliarder kroner i 2020.
  • Organic Export Academy blev etableret af Økologisk Landsforening i 2013. 

Kilde: Økologisk Landsforening

En af de virksomheder, der har deltaget flere gange og med flere medarbejdere i Organic Export Academys aktiviteter, er frugt- og grøntsagseksportøren Northern Greens.

”For en virksomhed som os, der både sælger økologiske og konventionelle varer, er Organic Export Academy en rigtig god mulighed for at blive skarpere på den økologiske del af forretningen. Seminarerne har blandt andet givet en større indsigt i, hvad kunderne i udlandet forventer af de økologiske produkter og hvilke globale øko-trends, der rykker i øjeblikket. Det er meget nyttig viden i vores eksportarbejde”, siger Thyra Nielsen fra Northern Greens.

Læs også: Dansk selskab knækker koden til lagring af klimavenlig strøm

I 2016 afholdt Organic Export Academy 28 seminarer, workshops og inspirationsture med i alt over 400 deltagere fra 92 virksomheder.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

10.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle