Dansk rederi mistænkes for forskelsbehandling

Et højdekrav på 170 cm har nu fået Esvagt i vælten. Det danske rederi mistænkes nemlig for at forskelsbehandle kvindelige jobansøgere med et højdekrav, som ifølge en ekspert kan være ulovligt.

Sagen om forskelsbehandling i Esvagt sker på et tidspunkt, hvor offshorerederiet melder om mangel på ansatte. Ligeledes forventer rederiet at få behov for i alt 200 ubefarne skibsassitenter i 2018. Foto: Esvagt Europa..

18.10.2017

CSR.dk

En kedelig sag har ramt det danske offshorerederi Esvagt. Virksomheden bliver nemlig mistænkt for at have forskelsbehandlet to kvindelige jobansøgere på et tidspunkt, hvor rederiet efter eget udsagn har stor mangel på arbejdskraft.

I august i år søgte 10 nyuddannede elever fra skoleskibet Georg Stage arbejde som skibsassistenter hos Esvagt. Her blev syv mandlige ansøgere tilbudt job, mens to kvindelige kandidater ikke blev kaldt til samtale.

Årsagen til frasorteringen af de to kvinder er tilsyneladende et hidtil ukendt krav om, at skibsassistenter i Esvagt skal være over 170 cm høje, skriver fagforeningen Søfartens Ledere.

Læs også: Aldersdiskrimination koster Dansk Supermarked millionbeløb

Bekræfter højdekrav til kandidater
Hos rederiet ønsker man imidlertid ikke at udtale sig om sagen, men bekræfter, at man har et højdekrav:

”Det er rigtigt, at vi i Esvagt stiller en række fysiske krav til vores kandidater, herunder et krav om en minimumshøjde på minimum 170 cm. Disse krav gælder uanset køn og bunder alene i sikkerhedshensyn”, skriver HR-direktør Nick Vejlgaard Ørskov til Søfartens Ledere og fortsætter:

”Vores ansatte skal have en vis fysik, når de med få minutters varsel sendes ud på det åbne hav i forbindelse med redningsaktioner. De skal kunne løfte en våd og tung person op i redningsbåden. Derudover skal de have en vis højde for at kunne montere redningsbåden på vores hejseværk”.

Derudover påpeger Nick Ørskov vigtigheden i, at netop disse krav opfyldes, når sikkerheden skal være i top, hvorfor han henviser til, at mænd generelt har en stærkere fysik end kvinder. Han nævner dog samtidig, at disse krav ikke udelukker kvinder fra at blive ansat i virksomheden.

Intet højdekrav i stillingsopslaget
Ifølge Søfartens Ledere stod der intet om højdekravet i det stillingsopslag, som de nyuddannede elever søgte. Derudover fik de to kvindelige ansøgere heller ingen begrundelse for, hvorfor de ikke blev kaldt til samtale, mens alle mandlige ansøgere, på nær én enkelt med en plettet straffeattest, blev tilbudt et job.

Læs også: Nestlé oplever succes i kamp mod ungdomsarbejdsløshed

Derudover kan højdekravet, som ligger tre cm over danske kvinders gennemsnitshøjde, være ulovligt, skriver shippingwatch.dk:

”Esvagts HR-direktør argumenterer ud fra, at det er i redningsaktioner, at rederiet har meget markante behov for høje, stærke mennesker, men Esvagts skibsassistenter beskæftiger sig jo med at løse en række andre opgaver, og så er det ikke proportionalt at forlange, at alle rederiets skibsassistenter skal leve op til højdekravet”, siger Kirsten Precht, der er specialkonsulent i Institut for Menneskerettigheder.

Overfor Søfartens Ledere påpeger hun samtidig, at et særkrav ikke på forhånd skal udelukke personer af et bestemt køn:

”En arbejdsgiver har naturligvis lov til at stille de krav til deres arbejdskraft, som er nødvendige og saglige og velbegrundede. Rederiet skal for alle job som skibsassistent og alle typer arbejde kunne forklare – konkret – hvorfor det er nødvendigt at være 170 cm høj”.

Læs også: Nordea: Kvindelige direktører giver højere afkast

Vil ikke oplyse om krav til ansatte
Ifølge Søfartens Ledere kan ledelsen på Georg Stage ikke erindre, at Esvagt har ansat kvindelige elever. Derudover har rederiet afvist at oplyse fagforeningen, om der tidligere er ansat kvindelige elever fra skoleskibet.

Overfor branchemediet Søfart fortæller Esvagt dog, at man i øjeblikket mangler 20 ubefarne skibsassistenter, mens man næste år forventer af få behov for i alt 200 ubefarne skibsassistenter.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.08.2026CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

25.08.2026CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods