Dansk ratificering af Hong Kong-konvention lige om hjørnet

I går behandlede Folketinget et lovforslag fra miljø- og fødevareministeren om at tiltræde Hong Kong-konventionen om miljørigtig ophugning af skibe. Forslaget mødte bred opbakning i salen, men nogle partier vil gerne gå et skridt videre.

Den berygtede Alang-strand i Indien er blandt de steder, hvor arbejdsforholdene skal forbedres i takt med at flere lande ratificerer Hong Kong-konventionen, sådan som Danmark nu er på vej til. Foto: flickr/Adam Cohn.

20.01.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) har fremsat et lovforslag om tiltrædelse, der i går, torsdag d. 19. januar, blev førstebehandlet i Folketinget.

”Det er et juridisk komplekst område, og vi har ventet på EU noget af vejen, så jeg er glad for, at vi nu endeligt er på nippet til at tiltræde. Med Danmarks tiltrædelse sender vi et stærkt signal til andre lande, om at det er vigtigt at prioritere forsvarlig ophugning af skibe. Jo flere lande, der tiltræder, jo hurtigere kan konventionen træde i kraft”, siger Esben Lunde Larsen. 

Ved gårsdagens debat i Folketingssalen var der bred opbakning til lovforslaget. Samtlige partier ser således ud til at stemme for forslaget, om end tre af oppositionspartierne, Alternativet, SF og Enhedslisten, gerne vil se mere end blot den minimumsimplementering, som ministeren lægger op til.

Danmark skal gå forrest
”Vi synes at Danmark bør være foregangsland og med det samme gå et skridt videre. Vi har jo en Skibsophugningsforordning i EU-regi, og i forlængelse af den ville det være passende at indføre nogle regler for udfasning af skibe, så de ikke kan sælges indirekte til skrotning på nogle tilfældige strande. Det er ikke noget, vi regner med at få flertal for i denne omgang, men forandringer af denne her slags sker i små skridt, så det skal nok komme hen ad vejen”, siger miljøordfører for Alternativet, Christian Poll.

Ifølge Danmarks Rederiforening sendes i alt ca. 10 danske skibe til ophugning om året, og både her og i industrien ser man frem til, at Danmark tiltræder Hong Kong-konventionen.

”Vi har i flere år arbejdet for en fuld ratifikation af Hong Kong-konventionen, så vores udenlandske kollegaer i f.eks. Indien, Bangladesh og Pakistan kan få rimelige arbejdsvilkår ved ophugning af skibe. Når Danmark tiltræder konventionen, er vi kommet et stort skridt videre”, siger formand for Dansk Metal og CO-industri, Claus Jensen.

Hvis lovforslaget vedtages, forventer regeringen, at Danmark kan tiltræde konventionen i løbet af foråret. 

Læs også: Få styr på børnearbejde i familielandbrug

For at konventionen kan træde i kraft internationalt, skal den bl.a. være underskrevet uden forbehold af mindst 15 lande, hvis kombinerede handelsflåde repræsenterer mindst 40 procent af den globale handelsflådes bruttotonnage. Indtil videre har kun Belgien, Congo, Frankrig, Norge og Panama tiltrådt konventionen. Derudover har Italien, Holland, Tyrkiet og den caribiske østat Saint Kitts and Nevis skrevet under, men med forbehold om ratificering.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København