Dansk ratificering af Hong Kong-konvention lige om hjørnet

I går behandlede Folketinget et lovforslag fra miljø- og fødevareministeren om at tiltræde Hong Kong-konventionen om miljørigtig ophugning af skibe. Forslaget mødte bred opbakning i salen, men nogle partier vil gerne gå et skridt videre.

Den berygtede Alang-strand i Indien er blandt de steder, hvor arbejdsforholdene skal forbedres i takt med at flere lande ratificerer Hong Kong-konventionen, sådan som Danmark nu er på vej til. Foto: flickr/Adam Cohn.

20.01.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) har fremsat et lovforslag om tiltrædelse, der i går, torsdag d. 19. januar, blev førstebehandlet i Folketinget.

”Det er et juridisk komplekst område, og vi har ventet på EU noget af vejen, så jeg er glad for, at vi nu endeligt er på nippet til at tiltræde. Med Danmarks tiltrædelse sender vi et stærkt signal til andre lande, om at det er vigtigt at prioritere forsvarlig ophugning af skibe. Jo flere lande, der tiltræder, jo hurtigere kan konventionen træde i kraft”, siger Esben Lunde Larsen. 

Ved gårsdagens debat i Folketingssalen var der bred opbakning til lovforslaget. Samtlige partier ser således ud til at stemme for forslaget, om end tre af oppositionspartierne, Alternativet, SF og Enhedslisten, gerne vil se mere end blot den minimumsimplementering, som ministeren lægger op til.

Danmark skal gå forrest
”Vi synes at Danmark bør være foregangsland og med det samme gå et skridt videre. Vi har jo en Skibsophugningsforordning i EU-regi, og i forlængelse af den ville det være passende at indføre nogle regler for udfasning af skibe, så de ikke kan sælges indirekte til skrotning på nogle tilfældige strande. Det er ikke noget, vi regner med at få flertal for i denne omgang, men forandringer af denne her slags sker i små skridt, så det skal nok komme hen ad vejen”, siger miljøordfører for Alternativet, Christian Poll.

Ifølge Danmarks Rederiforening sendes i alt ca. 10 danske skibe til ophugning om året, og både her og i industrien ser man frem til, at Danmark tiltræder Hong Kong-konventionen.

”Vi har i flere år arbejdet for en fuld ratifikation af Hong Kong-konventionen, så vores udenlandske kollegaer i f.eks. Indien, Bangladesh og Pakistan kan få rimelige arbejdsvilkår ved ophugning af skibe. Når Danmark tiltræder konventionen, er vi kommet et stort skridt videre”, siger formand for Dansk Metal og CO-industri, Claus Jensen.

Hvis lovforslaget vedtages, forventer regeringen, at Danmark kan tiltræde konventionen i løbet af foråret. 

Læs også: Få styr på børnearbejde i familielandbrug

For at konventionen kan træde i kraft internationalt, skal den bl.a. være underskrevet uden forbehold af mindst 15 lande, hvis kombinerede handelsflåde repræsenterer mindst 40 procent af den globale handelsflådes bruttotonnage. Indtil videre har kun Belgien, Congo, Frankrig, Norge og Panama tiltrådt konventionen. Derudover har Italien, Holland, Tyrkiet og den caribiske østat Saint Kitts and Nevis skrevet under, men med forbehold om ratificering.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom