Dansk Luftfart etablerer fond for at nå klimamål

Den danske luftfartsbranche vil danne en uafhængig klimafond. Fonden skal faciltiere luftfartens grønne omstilling og blandt andet bygges op om klimabidrag fra rejser.

Brancheforeningen regner med at klimafonden kan skabe indtægter på 250 – 300 mio. kroner årligt, hvilket skal øremærkes til grøn forskning..

14.10.2019

CSR.dk

På Dansk Industris Topmøde 2019 opfordrede statsminister Mette Frederiksen repræsentanter for erhvervslivet til at indgå en klimakontrakt. Den opfordring har Dansk Luftfart taget til sig med forslaget om fonden, der skal sikre mere bæredygtig flytransport. Det skriver Dansk Luftfart i en pressemeddelelse.

Skal finansieres af klimabidrag
Den danske luftfartsbranche vil som led i en brancheaftale med regeringen etablere klimafonden, der skal opbygges af bidrag fra regeringens forskningsmidler til grøn forskning i landbrug og transport samt klimaopkrævninger for rejser, der begynder i de danske lufthavne.

Ifølge Dansk Luftart skal klimabidraget så vidt muligt afspejle den enkelte flyvnings andel af luftfartens samlede klimabelastning, men det må ikke være så stort, at det skader dansk luftfarts internationale konkurrenceevne.

Brancheforeningen regner med at klimafonden kan skabe indtægter på 250 – 300 mio. kroner årligt, som skal øremærkes til grøn forskning og udvikling af en egentlig produktion og anvendelse af bæredygtigt flybrændstof samt til andre klimaløsninger for luftfarten på dansk grund.

Dansk Luftfart foreslår, at den præcise model for fondens virke, klimabidragets indretning og kobling til et iblandingskrav, defineres nærmere i et nyt Luftfartens Klimapartnerskab, som udover brancheaktører skal bestå af forskere, myndigheder og andre relevante parter.

Den grønne omstilling fremmes
Ideen om Luftfartens Klimapartnerskab kommer fra den klimaplan, branchen præsenterede tidligere i år, som skal nedbringe luftfartens klimapåvirkning frem mod 2030 og med målet om at blive klimaneutral senest i 2050.

Læs også: Danmark når først klimamål om 100 år, hvis tempoet fortsætter

På kort og mellemlangt sigt er løsningen, at luftfartsselskaberne i danske lufthavne får adgang til bæredygtigt flybrændstof i tilstrækkelige mængder. I dag er der kun meget begrænsede mængder på markedet, og det er flere gange dyrere end konventionelt flybrændstof. Det hæmmer branchens grønne omstilling.

- MGC

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia