Dansk initiativ skaber samarbejde med udviklingslande

For 1½ år siden lancerede Udenrigsministeriet en ny samarbejdsform, der skal støtte kontakten mellem myndigheder i udviklingslande og Danmark, og samtidig åbne døre for danske virksomheder. Programmets første årsberetning vidner om god aktivitet.

Indonesien, her hovedstaden Jakarta, er et af de lande, hvor Myndighedssamarbejdet har etableret sig, til glæde for danske virksomheder. Foto: Flickr/Stefan Magdalinski.

15.09.2016

CSR.dk

I 2014 modtog de danske myndigheder en henvendelse fra Sydafrikas ministerium for vand, der søgte hjælp til at forbedre landets vandforsyning. Et traditionelt bistandssamarbejde var grundet Sydafrikas styrkede økonomi ikke længere muligt, og det danske miljøministerium havde ikke mandat eller budget til at tage opfordringen op.

Læs også: Bygge- og boliginspiration fra Danmark til Vestafrika

Bl.a. på den baggrund lancerede den daværende regering derfor initiativet ”Myndighedssamarbejdet” (på engelsk ”Partnering with Denmark”), der er finansieret af udviklingsbistanden og netop går ud på at støtte samarbejder mellem myndigheder i udviklingslande og relevante myndigheder i Danmark. Samtidig skal initiativet være med til at give danske virksomheder adgang til nogle nye markeder.

Efter godt 1½ års arbejde er programmet nu i gang i 12 forskellige lande i både Asien, Afrika og Sydamerika. Det fremgår af samarbejdets første årsberetning, der blev offentliggjort for nylig, og som beretter om de aktiviteter, programmet har igangsat.

Eksempelvis skal danske myndigheder, virksomheder og organisationer være med til at fremme IT og innovation i Brasilien, sikre bedre arbejdsmiljø i tekstilindustrien i Bangladesh, sætte skub i den grønne dagsorden i Indonesien og Tyrkiet, og opbygge en bæredygtig produktion af svinekød i Colombia og Vietnam. 

Både politisk og forretningsmæssig glæde
I alt er 17 danske såkaldte vækstrådgivere med faglig baggrund inden for den sektor, de arbejder med, på plads, og 20 myndighedssamarbejder er i gang eller lige ved at komme det inden for en række sektorer. Aktivitetsniveauet skaber tilfredshed fra politisk hold.

”Myndighedssamarbejdet er kommet godt fra start. Vi samarbejder på tværs af regeringen - 8 ministerier i 12 forskellige vækst- og udviklingslande i Afrika, Asien og Latinamerika. Udenrigsministeriet, fagministerierne og dansk erhvervsliv bidrager alle, og det er helt nødvendigt for at vi opnår succes. Vi vil gerne inddrage byer, kommuner og regioner. Det er udtryk for et mere ligeværdigt samarbejde med udviklingslande og vækstøkonomier”, siger udenrigsminister Kristian Jensen (V).

Også hos erhvervslivet er man glade for perspektiverne i initiativet.

”Ideen med Partnering with Denmark-programmet er helt rigtig: På én gang at bidrage til at skabe vækst og udvikling og skabe muligheder for danske virksomheder på nye markeder, hvor der er behov for de ting, danske firmaer har at byde på,” siger markedschef i Dansk Industri, Jens Holst-Nielsen, og bliver bakket op at en anden af landets store interesseorganisationer.

”En spændende nyskabelse i udviklingsbistanden, der er som skabt til at bygge bro imellem det traditionelle udviklingssamarbejde og en ny form for samarbejde på mere lige fod mellem Danmark og en række spændende lande”, siger områdedirektør for handelspolitik og afsætning i Landbrug & Fødevarer, Jan Laustsen, om programmet.

Læs også: Solvatten giver rent vand i udviklingslande

For perioden 2015-2017 har Myndighedssamarbejdet en samlet pulje på 99 mio. kr. til vækstrådgivere og 117 mio. kr. til strategisk sektorsamarbejde, men regeringen ønsker at udvide og forlænge ordningen.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.05.2025BSR

Sponseret

The EU AI Act: Where Do We Stand in 2025?

28.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – kom godt i gang!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

12.05.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 30415:2021 - Human resource management — Diversity and Inclusion awareness course for managers

An eight-hour course in two sessions giving a basic overview of diversity and inclusion as covered in ISO 30415:2021

Dato

13.05.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

13.05.2025

Tid

08:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2015 Lead auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

13.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

13.05.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.05.2025

Sted

København