Dansk grøn lommeregner vækker opsigt

Den grønne regnemodel, Grønreform, skal fra foråret benyttes af ekspertgruppen, der forbereder en grøn skattereform.

02.02.2022

CSR.dk

Om det er alle eller de fleste er uklart, men når der skal vedtages nye lovforslag i Folketinget, køres de som oftest gennem Finansministeriets stor regnemodel. Den har bare et problem: den regner ikke rigtig klimaet med.

Det kan et værktøj udviklet over de seneste seks år i et projekt ejet af den tidligere formand for Klimarådet, Peter Birch Sørensen, nu lave om på. Det er en ”grøn lommeregner”, som er lanceret under navnet ”GrønReform”. Lommeregneren skal fra sommeren 2022 bruges i centraladministrationen til at planlægge klimapolitikken. Det skriver Børsen.

Til samme avis fortæller Peter Birch Sørensen, at Grønreform peger i retning af et skifte i den økonomiske politik, som man kun ser med årtiers mellemrum:

Læs også: Ny bred alliance opfordrer til bæredygtighed i infrastrukturplan

“Paradigmeskifte er et stort ord, men jeg synes godt, at man kan tale om det i den her sammenhæng,” siger han.

Svar på hvordan grønt og økonomi hænger sammen
Udviklingen af GrønReform har været undervejs siden 2016, men det var først efter klimavalget i 2019, at regeringen sendte penge efter projektet og Finansministeriet gik med ind i processen.

Til Børsen fortæller Finansministeriet, at man håber, at den nye model kan hjælpe med at finde svar på hvordan grønne initiativer, påvirker økonomien og klimamålene, og hvad den generelle økonomiske udvikling betyder for klimaet. F.eks. hvad en CO2-afgift vil betyde for beskæftigelsen eller hvilke andre afledte effekter der måtte være af denne.

I dag benytter forskellige ministerier deres egne regnemodeller, og man kan få en del tid til at gå med at diskutere, hvem der har regnet rigtigt. Embedsmænd fra forskellige ministerier har da også allerede i udviklingsfasen øvet sig i at bruge den nye model og dens 5,5 millioner ligninger. Samtidig vil de miljø-økonomiske vismænd gå over til at benytte GrønReform.

GrønReform bliver mødt med stor international interesse og angiveligt står ”…andre lande i kø for at høre, hvordan de kan kopiere den”, skriver Børsen. Det skulle fra sommeren i år bliver lettere for dem, da man vil lægge koden bag modellen åbent frem.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

80 nordiske selskaber frygter reformen af EU's kvotehandelssystem

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K