Dansk grøn lommeregner vækker opsigt

Den grønne regnemodel, Grønreform, skal fra foråret benyttes af ekspertgruppen, der forbereder en grøn skattereform.

02.02.2022

CSR.dk

Om det er alle eller de fleste er uklart, men når der skal vedtages nye lovforslag i Folketinget, køres de som oftest gennem Finansministeriets stor regnemodel. Den har bare et problem: den regner ikke rigtig klimaet med.

Det kan et værktøj udviklet over de seneste seks år i et projekt ejet af den tidligere formand for Klimarådet, Peter Birch Sørensen, nu lave om på. Det er en ”grøn lommeregner”, som er lanceret under navnet ”GrønReform”. Lommeregneren skal fra sommeren 2022 bruges i centraladministrationen til at planlægge klimapolitikken. Det skriver Børsen.

Til samme avis fortæller Peter Birch Sørensen, at Grønreform peger i retning af et skifte i den økonomiske politik, som man kun ser med årtiers mellemrum:

Læs også: Ny bred alliance opfordrer til bæredygtighed i infrastrukturplan

“Paradigmeskifte er et stort ord, men jeg synes godt, at man kan tale om det i den her sammenhæng,” siger han.

Svar på hvordan grønt og økonomi hænger sammen
Udviklingen af GrønReform har været undervejs siden 2016, men det var først efter klimavalget i 2019, at regeringen sendte penge efter projektet og Finansministeriet gik med ind i processen.

Til Børsen fortæller Finansministeriet, at man håber, at den nye model kan hjælpe med at finde svar på hvordan grønne initiativer, påvirker økonomien og klimamålene, og hvad den generelle økonomiske udvikling betyder for klimaet. F.eks. hvad en CO2-afgift vil betyde for beskæftigelsen eller hvilke andre afledte effekter der måtte være af denne.

I dag benytter forskellige ministerier deres egne regnemodeller, og man kan få en del tid til at gå med at diskutere, hvem der har regnet rigtigt. Embedsmænd fra forskellige ministerier har da også allerede i udviklingsfasen øvet sig i at bruge den nye model og dens 5,5 millioner ligninger. Samtidig vil de miljø-økonomiske vismænd gå over til at benytte GrønReform.

GrønReform bliver mødt med stor international interesse og angiveligt står ”…andre lande i kø for at høre, hvordan de kan kopiere den”, skriver Børsen. Det skulle fra sommeren i år bliver lettere for dem, da man vil lægge koden bag modellen åbent frem.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense