Dansk grøn lommeregner vækker opsigt

Den grønne regnemodel, Grønreform, skal fra foråret benyttes af ekspertgruppen, der forbereder en grøn skattereform.

02.02.2022

CSR.dk

Om det er alle eller de fleste er uklart, men når der skal vedtages nye lovforslag i Folketinget, køres de som oftest gennem Finansministeriets stor regnemodel. Den har bare et problem: den regner ikke rigtig klimaet med.

Det kan et værktøj udviklet over de seneste seks år i et projekt ejet af den tidligere formand for Klimarådet, Peter Birch Sørensen, nu lave om på. Det er en ”grøn lommeregner”, som er lanceret under navnet ”GrønReform”. Lommeregneren skal fra sommeren 2022 bruges i centraladministrationen til at planlægge klimapolitikken. Det skriver Børsen.

Til samme avis fortæller Peter Birch Sørensen, at Grønreform peger i retning af et skifte i den økonomiske politik, som man kun ser med årtiers mellemrum:

Læs også: Ny bred alliance opfordrer til bæredygtighed i infrastrukturplan

“Paradigmeskifte er et stort ord, men jeg synes godt, at man kan tale om det i den her sammenhæng,” siger han.

Svar på hvordan grønt og økonomi hænger sammen
Udviklingen af GrønReform har været undervejs siden 2016, men det var først efter klimavalget i 2019, at regeringen sendte penge efter projektet og Finansministeriet gik med ind i processen.

Til Børsen fortæller Finansministeriet, at man håber, at den nye model kan hjælpe med at finde svar på hvordan grønne initiativer, påvirker økonomien og klimamålene, og hvad den generelle økonomiske udvikling betyder for klimaet. F.eks. hvad en CO2-afgift vil betyde for beskæftigelsen eller hvilke andre afledte effekter der måtte være af denne.

I dag benytter forskellige ministerier deres egne regnemodeller, og man kan få en del tid til at gå med at diskutere, hvem der har regnet rigtigt. Embedsmænd fra forskellige ministerier har da også allerede i udviklingsfasen øvet sig i at bruge den nye model og dens 5,5 millioner ligninger. Samtidig vil de miljø-økonomiske vismænd gå over til at benytte GrønReform.

GrønReform bliver mødt med stor international interesse og angiveligt står ”…andre lande i kø for at høre, hvordan de kan kopiere den”, skriver Børsen. Det skulle fra sommeren i år bliver lettere for dem, da man vil lægge koden bag modellen åbent frem.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn