Dansk Erhverv: Biodiversitetsindsatsen skal styrkes hos de danske virksomheder

Biodiversiteten er under stort pres, der er behov for en markant indsats for at bremse tabet af natur og biodiversitet. Men en ny undersøgelse fra Dansk Erhverv viser, at et fokus på bæredygtighed i høj grad har at gøre med virksomhedens størrelse.

Dansk Erhverv forventer, at virksomhederne kommer til at bidrage mere positivt til biodiversitetsdagsordenen de kommende år. Foto: 123rf.com.

20.06.2024

CSR.dk

Den globale og nationale biodiversitetskrise er for alvor sat på dagsordenen. 

Derfor er både Biodiversitetsrådet, Københavns Universitet og Biodiversitetspartnerskabet indenfor de sidste uger kommet med indspil til, hvordan vi kan gøre mere for at vende udviklingen.

Det offentlige har en stor rolle at spille, men krisen kan og skal ikke løses uden den private sektor, mener Dansk Erhverv.

Derfor har brancheorganisationen spurgt en række virksomheder, om hvorvidt biodiversitet er et fokusområde for dem.

Og her ser det ud til, at der er plads til forbedring. For i undersøgelsen svarer 29 procent af de adspurgte, at de har fokus på biodiversitet, mens en større del, nemlig 43 procent, angiver, at de ikke har fokus på det.

Læs også: Partnerskab anbefaler: Virksomheder skal standse og genoprette naturtab

Hertil svarer 28 procent, at de ikke ved, om de har biodiversitet som en dagsorden i virksomheden. 

Jo større, jo bedre
Kigger man på tværs af virksomhedsstørrelse, er det dog særligt de større virksomheder med mere end 50 ansatte, der har fokus på biodiversitet.

Det gælder for 52 procent af de større virksomheder, mens det samme gælder for 19 procent af virksomheder med mindre end 50 ansatte.

Det gælder særligt krav fra virksomhedernes bestyrelse eller direktion, og at virksomheden påvirker biodiversiteten via sin forretning, at de adspurgte ser området som et vigtigt fokusområde. 

Dansk Erhverv forventer, at fokus vil stige i de kommende år, ikke kun pga. lovkrav men fordi der er et ønske om at bidrage til en mere bæredygtig udvikling.

Anbefalinger er lanceret
Det danske biodiversitetspartnerskab blev nedsat af miljøminister Magnus Heunicke for et år siden. 

Partnerskabet består af 22 repræsentanter fra erhvervs- og brancheorganisationer, NGO’er og den videnskabelige sektor, som i fællesskab har fastlagt en række anbefalinger til henholdsvis virksomheder, myndigheder og videninstitutioner.

Anbefalingerne blev præsenteret for miljøministeren på Folkemødet i år. Underdirektør Ulrich Bang, Dansk Erhverv har været en del af biodiversitetspartnerskabet og prioriteret, at anbefalingerne skulle gøre det nemmere for virksomheder at komme i gang.

Læs også: Klimarådet fremlægger tre i en-løsning i ny rapport

Samtidig var det vigtigt at få frem, at myndighederne skal gå foran med et godt eksempel og selv tage ansvar. 

Dansk Erhverv er glad for anbefalingerne, men understreger også, at der er behov for mere konkret vejledning, hvis vi skal i mål med indsatsen.

”Virksomhederne er klar til at handle, og biodiversitet fylder mere og mere. Biodiversitet kan være ret komplekst, så derfor er vi superglade for anbefalingerne til virksomheder, hvor der netop er fokus på, hvordan man kan gøre det nemmere for virksomhederne at handle og komme i gang”, siger underdirektør for klima, energi og miljø, Ulrich Bang.

”Men der også brug for, at myndighederne går foran og viser vejen - og her er de offentlig grønne indkøb en stærk muskel, der kan skubbe på for tiltag, der kan gavne biodiversiteten.”

– HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense