Dansk Erhverv: Biodiversitetsindsatsen skal styrkes hos de danske virksomheder

Biodiversiteten er under stort pres, der er behov for en markant indsats for at bremse tabet af natur og biodiversitet. Men en ny undersøgelse fra Dansk Erhverv viser, at et fokus på bæredygtighed i høj grad har at gøre med virksomhedens størrelse.

Dansk Erhverv forventer, at virksomhederne kommer til at bidrage mere positivt til biodiversitetsdagsordenen de kommende år. Foto: 123rf.com.

20.06.2024

CSR.dk

Den globale og nationale biodiversitetskrise er for alvor sat på dagsordenen. 

Derfor er både Biodiversitetsrådet, Københavns Universitet og Biodiversitetspartnerskabet indenfor de sidste uger kommet med indspil til, hvordan vi kan gøre mere for at vende udviklingen.

Det offentlige har en stor rolle at spille, men krisen kan og skal ikke løses uden den private sektor, mener Dansk Erhverv.

Derfor har brancheorganisationen spurgt en række virksomheder, om hvorvidt biodiversitet er et fokusområde for dem.

Og her ser det ud til, at der er plads til forbedring. For i undersøgelsen svarer 29 procent af de adspurgte, at de har fokus på biodiversitet, mens en større del, nemlig 43 procent, angiver, at de ikke har fokus på det.

Læs også: Partnerskab anbefaler: Virksomheder skal standse og genoprette naturtab

Hertil svarer 28 procent, at de ikke ved, om de har biodiversitet som en dagsorden i virksomheden. 

Jo større, jo bedre
Kigger man på tværs af virksomhedsstørrelse, er det dog særligt de større virksomheder med mere end 50 ansatte, der har fokus på biodiversitet.

Det gælder for 52 procent af de større virksomheder, mens det samme gælder for 19 procent af virksomheder med mindre end 50 ansatte.

Det gælder særligt krav fra virksomhedernes bestyrelse eller direktion, og at virksomheden påvirker biodiversiteten via sin forretning, at de adspurgte ser området som et vigtigt fokusområde. 

Dansk Erhverv forventer, at fokus vil stige i de kommende år, ikke kun pga. lovkrav men fordi der er et ønske om at bidrage til en mere bæredygtig udvikling.

Anbefalinger er lanceret
Det danske biodiversitetspartnerskab blev nedsat af miljøminister Magnus Heunicke for et år siden. 

Partnerskabet består af 22 repræsentanter fra erhvervs- og brancheorganisationer, NGO’er og den videnskabelige sektor, som i fællesskab har fastlagt en række anbefalinger til henholdsvis virksomheder, myndigheder og videninstitutioner.

Anbefalingerne blev præsenteret for miljøministeren på Folkemødet i år. Underdirektør Ulrich Bang, Dansk Erhverv har været en del af biodiversitetspartnerskabet og prioriteret, at anbefalingerne skulle gøre det nemmere for virksomheder at komme i gang.

Læs også: Klimarådet fremlægger tre i en-løsning i ny rapport

Samtidig var det vigtigt at få frem, at myndighederne skal gå foran med et godt eksempel og selv tage ansvar. 

Dansk Erhverv er glad for anbefalingerne, men understreger også, at der er behov for mere konkret vejledning, hvis vi skal i mål med indsatsen.

”Virksomhederne er klar til at handle, og biodiversitet fylder mere og mere. Biodiversitet kan være ret komplekst, så derfor er vi superglade for anbefalingerne til virksomheder, hvor der netop er fokus på, hvordan man kan gøre det nemmere for virksomhederne at handle og komme i gang”, siger underdirektør for klima, energi og miljø, Ulrich Bang.

”Men der også brug for, at myndighederne går foran og viser vejen - og her er de offentlig grønne indkøb en stærk muskel, der kan skubbe på for tiltag, der kan gavne biodiversiteten.”

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

09.09.2026Lemvigh-Müller

Sponseret

Fra solceller til energilagring: Batterier rykker frem hos både industrien og private

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.09.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

14.09.2026

Sted

Nyborg

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

14.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København