Dansk cleantech-center åbnet i Singapore

Et dansk cleantech-center er netop åbnet i Singapore. Centeret skal vise, hvad danske virksomheder kan byde på, når det kommer til vandteknologi, og sørge for, at Danmark får en endnu større fod inden for i regionen.

Singapore er kendt som et centrum, når det kommer til vandteknologi i Asien. Nu skal et dansk center på østaten sørge for, at Danmark får en endnu større fod inden for i regionen..

03.06.2014

CSR.dk

Singapore er et asiatisk centrum for grøn vandteknologi. Nu skal et dansk center i østaten sørge for, at Danmark får en endnu større fod inden for i regionen. Det er det selvejende danske nationale center for vandmiljø, Ferskvandscentret, der har etableret ”Danish Water Technology House” i Singapore.

Læs også: 70 mio. kroner til renere vand og mere genanvendelse

Fra Ferskvandscenterets side begrunder man tiltaget med, at der er over en halv milliard mennesker i den del af Asien, der ikke har adgang til rent drikkevand, og at 90 procent af al spildevand i området ikke bliver renset. Det udgør i sig selv et kæmpepotentiale for danske virksomheder. Specielt set i lyset af den store økonomiske vækst, som en række asiatiske lande med Kina i spidsen oplever i disse år.

Et center giver god mening
Ifølge miljøminister Kirsten Brosbøl (S) giver det god mening for danske virksomheder at være til stede i den del af Asien.

”Der er en kæmpe efterspørgsel efter teknologi, der kan rense spildevand, forhindre oversvømmelser og forudsige havstigninger i Asien. Derfor er det vigtigt, at danske virksomheder i endnu højere grad er til stede i nærområdet”, siger hun i en pressemeddelelse og tilføjer:

”Selv om vi er førende på vandteknologi, kan Danmark godt lære noget af Singapore. Her bor en befolkning på størrelse med Danmarks på et areal på størrelse med Bornholms, så de har erfaringer med at få det optimale ud af ressourcerne på minimal plads. Samtidig har de ligesom Danmark gode erfaringer med, at regulering kan føre til ny teknologi og vækst”.

Læs også: Ny teknologi sikrer renere badevand

Danmark er blandt de lande, som er stærkest, når det kommer til vandteknologi. Eksporten på området udgjorde i 2012 15 milliarder kroner.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

01.04.2026CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense