Danmarks største selskaber skifter kurs efter #MeToo

#MeToo-bevægelsen har fået Nordea, Carlsberg og Danske Bank til at gå nye veje i kampen mod seksuel chikane.

Hashtagget #MeeToo har fået store dele af verden til at ændre syn på seksuel chikane. Det har ført til, at flere danske virksomheder nu arbejder proaktivt for at forebygge chikane på arbejdspladsen. Arkivfoto. .

01.05.2018

CSR.dk

”Vi har følt os kaldet til at italesætte, at vi anerkender, at #MeToo har haft stor betydning for mange,” siger HR-chef i Nordea Danmark, Signe Nelsson til borsen.dk

Hos Nordea var det vigtigt, at medarbejderne kendte til bankens politik om nultolerance overfor chikane. Topchef Casper von Koskull valgte derfor at slå reglerne fast på virksomhedens intranet til bankens 30.000 ansatte.

Åben dialog om chikane
Hashtagget #MeToo har fået massevis af kvinder til at stå frem med deres oplevelser med overgreb, magtmisbrug og seksuel chikane på de sociale medier.

Læs også: Coca Cola vil forbedre arbejdsvilkår i hele verden 

Bevægelsen kommer på et tidspunkt, hvor Nordea parallelt lancerer et nyt ledelsesværktøj, ’Let’s Talk’, der lægger op til, at ledere tager initiativ til en åben dialog om chikane.

”På et overordnet niveau kan vi se i vores trivselsundersøgelse, at der er Nordea-ansatte, som sætter kryds i, at de har følt sig chikaneret. Og som støtte til vores nultolerancepolitik har vi derfor lanceret dette værktøj, der giver mulighed for at diskutere det igennem,” siger Signe Nelsson.

Med ’Let’s Talk ’initiativet, som har kørt i en måned, tror Nordea på, at det kan være med til at forebygge #MeeToo 2.0, siger hun.

Juleøl med jura 
Hos Carlsberg fik #MeToo-bevægelsen direkte konsekvenser for danskernes traditionsrige J-dag i november.

Omtrent 700 ”nisser”, som deler øl ud på landets værtshuse og caféer, underskrev et juridisk dokument. Således sikrede Carlsberg sig, at hver enkelt nissepige var bekendt med, hvad de skulle finde sig i på deres tur.

”Debatten var på det tidspunkt på sit højeste, og vi ville understrege, at vi havde tænkt tingene igennem. Især over for de, som ikke har været på J-dag før,” siger presseansvarlig i Carlsberg, Kasper Elbjørn.

I Danske Bank har man brugt #MeeToo til at sætte fokus på seksuel chikane og opfordre de enkelte teams til at diskutere emnet, oplyser HR-direktør Henriette Ellekrog.

Læs også: Flere amerikanske banker tvunget til at kaste lys over lønforskelle mellem køn 

”Derfor har vi bl.a. udarbejdet et dialogværktøj for at sikre, at vi har en fælles forståelse af, at vi ikke overskrider hinanden grænser,” oplyser hun i en skriftlig kommentar til Børsen.

I rundspørgen angiver flere selskaber, at de har nultolerance overfor chikane, og at der generelt ikke er registreret problemer.

Ifølge Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø viser en undersøgelse dog, at 3,7 pct. af danskerne i 2016 havde oplevet seksuel chikane det seneste år.

Men professor og kønsforsker ved Aalborg Universitet, Anette Borchhorst, påpeger, at tallet er skævt, fordi det typisk er kvinder, som føler sig udsat for chikane. Så renset for køn, er det reelt 6 pct. af kvinderne, der oplever seksuel chikane, oplyser hun.

”Det er trods alt ca. 90.000 kvinder på arbejdsmarkedet”, siger hun.


- JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

23.03.2026CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

Annonce

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København