Danmarks største selskaber skifter kurs efter #MeToo

#MeToo-bevægelsen har fået Nordea, Carlsberg og Danske Bank til at gå nye veje i kampen mod seksuel chikane.

Hashtagget #MeeToo har fået store dele af verden til at ændre syn på seksuel chikane. Det har ført til, at flere danske virksomheder nu arbejder proaktivt for at forebygge chikane på arbejdspladsen. Arkivfoto. .

01.05.2018

CSR.dk

”Vi har følt os kaldet til at italesætte, at vi anerkender, at #MeToo har haft stor betydning for mange,” siger HR-chef i Nordea Danmark, Signe Nelsson til borsen.dk

Hos Nordea var det vigtigt, at medarbejderne kendte til bankens politik om nultolerance overfor chikane. Topchef Casper von Koskull valgte derfor at slå reglerne fast på virksomhedens intranet til bankens 30.000 ansatte.

Åben dialog om chikane
Hashtagget #MeToo har fået massevis af kvinder til at stå frem med deres oplevelser med overgreb, magtmisbrug og seksuel chikane på de sociale medier.

Læs også: Coca Cola vil forbedre arbejdsvilkår i hele verden 

Bevægelsen kommer på et tidspunkt, hvor Nordea parallelt lancerer et nyt ledelsesværktøj, ’Let’s Talk’, der lægger op til, at ledere tager initiativ til en åben dialog om chikane.

”På et overordnet niveau kan vi se i vores trivselsundersøgelse, at der er Nordea-ansatte, som sætter kryds i, at de har følt sig chikaneret. Og som støtte til vores nultolerancepolitik har vi derfor lanceret dette værktøj, der giver mulighed for at diskutere det igennem,” siger Signe Nelsson.

Med ’Let’s Talk ’initiativet, som har kørt i en måned, tror Nordea på, at det kan være med til at forebygge #MeeToo 2.0, siger hun.

Juleøl med jura 
Hos Carlsberg fik #MeToo-bevægelsen direkte konsekvenser for danskernes traditionsrige J-dag i november.

Omtrent 700 ”nisser”, som deler øl ud på landets værtshuse og caféer, underskrev et juridisk dokument. Således sikrede Carlsberg sig, at hver enkelt nissepige var bekendt med, hvad de skulle finde sig i på deres tur.

”Debatten var på det tidspunkt på sit højeste, og vi ville understrege, at vi havde tænkt tingene igennem. Især over for de, som ikke har været på J-dag før,” siger presseansvarlig i Carlsberg, Kasper Elbjørn.

I Danske Bank har man brugt #MeeToo til at sætte fokus på seksuel chikane og opfordre de enkelte teams til at diskutere emnet, oplyser HR-direktør Henriette Ellekrog.

Læs også: Flere amerikanske banker tvunget til at kaste lys over lønforskelle mellem køn 

”Derfor har vi bl.a. udarbejdet et dialogværktøj for at sikre, at vi har en fælles forståelse af, at vi ikke overskrider hinanden grænser,” oplyser hun i en skriftlig kommentar til Børsen.

I rundspørgen angiver flere selskaber, at de har nultolerance overfor chikane, og at der generelt ikke er registreret problemer.

Ifølge Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø viser en undersøgelse dog, at 3,7 pct. af danskerne i 2016 havde oplevet seksuel chikane det seneste år.

Men professor og kønsforsker ved Aalborg Universitet, Anette Borchhorst, påpeger, at tallet er skævt, fordi det typisk er kvinder, som føler sig udsat for chikane. Så renset for køn, er det reelt 6 pct. af kvinderne, der oplever seksuel chikane, oplyser hun.

”Det er trods alt ca. 90.000 kvinder på arbejdsmarkedet”, siger hun.


- JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.05.2025Sex & Samfund

Sponseret

FN's Kvindekommission: Fremme af ligestilling og seksuelle rettigheder som et spørgsmål om retfærdighed

23.05.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Ny vejledning: Sådan bør danske virksomheder forholde sig til Trumps kamp mod DEI

21.05.2025CSR.dk

Gamle brædder, ny chance: STARK og TAMU skaber både sociale og miljømæssige gevinster

15.05.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.05.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab et roligere kontormiljø med Zero Waste-uld

12.05.2025CSR.dk

Mærsk ramt af protestbølge: Aktivister forenet på tværs af Europa

09.05.2025CSR.dk

Danske Bank finder tech-talenter blandt oversete kvinder

08.05.2025Cabi

Sponseret

Sådan dokumenterer SMV'er S'et i ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København