Danmarks klimaindsats bliver vurderet som ’dårlig’

Danmark får en lavere placering end normalt i nyt klima-indeks. Det skyldes regeringens sløve indsats, siger NGO.

Danmarks klimapolitik er for slap. Det kan ses på en ny rangliste udformet af NGO'en CAN. Her ligger Danmark længere nede end normalt. Arkivfoto..

21.06.2018

CSR.dk

En af Europas førende ngo’er, Climate Action Network (CAN), kritiserer bl.a. Danmark i et nyt klima-indeks, ‘Off target: Ranking of EU countries’ ambition and progress in fighting climate change’, der blev offentliggjort tidligere på ugen.

I indekset har man undersøgt 28 EU-landes klimapolitik. Resultatet er en rangliste prioriteret efter, hvor gode hvert enkelt land er til at implementere den grønne omstilling, hvor ambitiøse de er og hvor gode de er til at påvirke hinanden internationalt for at få ambitionerne ført ud i livet.

Her bliver Danmark tildelt en samlet pointscore på 49 procent, hvor 100 procent repræsenterer det perfekte resultat. Det betyder, at Danmark nu hører ind under kategorien ’Dårlig’.

Læs også: Dansk energieksport rummer stort potentiale, men er gået i stå

”Det er ikke lykkedes for Danmark at sætte fart på sin overgang til grøn energi. Regeringen bryster sig af forandringer, som blot viderefører den fortsatte underliggende forandring”, skriver CAN i indekset.

Et eksempel på dette er, da den danske regering annoncerede, at den vil udfase kul inden 2030. Men det skete først, efter at de tre danske kraftværksselskaber, der bruger kul, havde erklæret, at de vil udfase kul i henholdsvis 2023, 2028 og 2030.

En skuffende sjetteplads
Danmark lander lige udenfor top fem med en sjette plads, kun overgået af Sverige, Portugal, Frankrig, Holland og Luxembourg. En fin placering med tanke på, at hele 28 lande er blevet vurderet.

Men positionen skal anskues i en større sammenhæng. Danmark har i årevis fastholdt en topplacering på lignende lister, både i EU og på en international skala.

”Skal man sige noget pænt om Danmark, så er det, at Danmark stadig støtter de overordnede internationale mål for grøn energi. Men det er på den anden side heller ikke så overraskende, når landet nu har sine egne økonomiske interesser på det område”, siger CAN's direktør, Wendel Trio, til Politiken, med henvisning til den danske eksport af grønne energiteknologier.

- EST

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)