Danmark snyder sit klimaregnskab grønnere

Danmark afbrænder træ i bæredygtighedens navn. Det har nu fået en række forskere på barrikaderne. De mener, Danmark snyder sit CO2-aftryk mere grønt end det reelt er.

Danmark regner træ for en CO2-neutral energikilde, men afbrænding af træ udleder lige så meget CO2 som kul. Det får nu kritik..

10.09.2019

CSR.dk

Danmark regner træ for en CO2-neutral energikilde. Faktisk er afbrænding af træ Danmarks største kilde til vedvarende energi. Realiteten er imidlertid, at afbrænding af træ udleder lige så meget CO2 som kul. Hele 47 procent af den vedvarende energi i Danmark stammer fra afbrænding af træ. Det skriver TV2.

Læs også: Den grønne udvikling i industrien er gået i stå

Derfor mener en række udenlandske forskere, at Danmark pynter på sit klimaregnskab.

”Det svarer til bogføringssvindel. Hvis man havde et selskab og lod være med at bogføre gælden, så ville det være svindel. Det er det samme, Danmark gør,” siger William Moomaw, der har været hovedforfatter på fem af FN's klimarapporter, til TV2.

Medregner man afbrænding af træ, halm og anden biomasse såsom bionedbrydeligt affald vil Danmarks CO2-udledning være 39 procent højere end Danmarks klimaregnskab.

Daniel Kammen, der er professor på Berkeley University og tidligere hovedfatter i FN’s klimapanel, kalder det for "klimasvindel".

"Det kan godt være, at I vælger at ignorere jeres udledninger, men det er ikke videnskabeligt korrekt. Hvis I ikke kigger på hele livscyklussen, så bedrager I jer selv, siger Daniel Kammen til TV2.

Uenighed om træafbrændings klimaaftryk
Tesen om, at træafbrænding er CO2-neutral stammer fra 1990’erne, hvor forskere mente, at CO2-regnskabet udlignes, når træer vokser op igen og optager udledningen fra afbrændingen. Blandt en række forskere regnes tesen i dag for forældet, da det tager "årtier til århundreder", før CO2'en er optaget.

Læs også: Klimakompensationer er svære at gennemskue

I Danmark er der dog forskere, der brug af biomasse er en god idé, såsom afbrænding af træ. Niclas Scott Bentsen fra Københavns Universitets Institut for Naturforvaltning er en af dem.

"Så længe vi bruger biomasse til at fortrænge fossile brændstoffer og vi undgår, at overudnytte skovene, så giver det for mig god mening i en klimamæssig sammenhæng, " siger Niclas Scott Bentsen.

- MGC

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København