Danmark har fået sin første svanemærkede restaurant

Som den første restaurant i Danmark fik Restaurant Marina Furesøbad i går overrakt Svanemærket, bl.a. for sit brug at naturlige, lokale råvarer.

Michael Bay Olsen, der er forpagter af Restaurant Marina Furesøbad, fik i går overrakt Svanemærket af Martin Fabiansen, der er direktør i Miljømærkning Danmark. Foto: Jens Ørgaard..

29.06.2017

CSR.dk

Den 28. juni kunne Martin Fabiansen, der er direktør i Miljømærkning Danmark, overrække Svanemærket til Restaurant Marina Furesøbad.

Dermed er restauranten den første i Danmark, der er blevet tildelt det nordiske miljømærke:

”Med Svanemærket er Restaurant Marina Furesøbad foregangsrestaurant, og vi er glade for, at både virksomheder og forbrugere nu får mulighed for at vælge Svanemærket, når de skal ud at spise”, sagde Martin Fabiansen, da han overrakte prisen til forpagter Michael Bay Olsen.

Målrettet indsats siden 2013
Selv fortæller Michael Bay Olsen, at den omkringliggende natur har haft indflydelse på restaurantens målsætning om at blive svanemærket, og at man siden 2013 har forsøgt at gøre en målrettet indsats:

”Vi gør dagligt en målrettet indsats for at mindske restaurantens samlede miljøbelastning. Derfor er vi glade for at blive godkendt til Svanemærket som den første restaurant i Danmark. Vi er meget opmærksomme på at benytte de rette leverandører, den rette teknologi og ikke mindst indføre velovervejde produkter”.

Læs også: Undersøgelse: Stort udvalg af miljømærkede varer signalerer ansvar

Til overrækkelsen af Svanemærket var restaurantkoordinator Marlene Nielsen også til stede. Hun har været tovholder på godkendelsesforløbet:

”Vores licensnummer til Svanemærket er så nyt, at vi endnu ikke har lært det udenad, men det kommer. For os er det ikke blot et nummer – det er vores hverdag, måden vi arbejder på, og måden vi tænker på”.

Selve godkendelsesprocessen, der i høj grad består af dokumentation, er foregået i tæt samarbejde mellem Marina Furesøbad og Miljømærkning Danmark, der undervejs i forløbet har bidraget med assistance.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem kommuner og entreprenører. Bemærk, at kurset foregår i Aarhus.

Dato

30.09.2026

Tid

10:00

Sted

Bech-Bruun, Værkmestergade 2, 8000 Aarhus C

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online