Danmark har fået sig endnu en forening for lokal, vedvarende energi

Tanken om at etablere energifælleskaber er begyndt at spire i danske lokalsamfund. Ny forening vil organisere og realisere tanken.

Ifølge Stephan Krabsen skal relevante ministerier være med på idéen om energifællesskaber, før det kan bredes ud. Arkivfoto..

01.09.2023

CSR.dk

Høje energiregninger og et ønske om at deltage i den grønne omstilling har fået Haastrup på en idé. Den fynske landsby vil nemlig gerne etablere et energifælleskab, hvor man deles om strømmen fra fjernvarmeanlæg og solceller.

Det skriver Klimamonitor efter et interview med initiativtagerne på året Klimafolkemøde i Middelfart.

Et energifællesskab skal demokratisere tanken om strøm, og blandt andet gøre det muligt for folk, der ikke har råd til at opsætte solceller, at få glæde af grøn strøm.

Læs også: Flexible Energy Denmark: Vi både kan og bør udnytte vedvarende energi meget bedre

Det er også den grundlæggende tanke hos landets nye forening ’Energifællesskaber i Danmark, som Stephan Krabsen, community manager i Ebo Consult, har været med til at stifte i august i år.

Foreningen mener, at der mangler organisationer som dem, som kan hjælpe lokale med at stifte fællesskaberne og som kan fungere som et talerør for politikerne på Christiansborg.

”Vi oplever en stor og støt stigende efterpørgsel (sic) fra borgere, virksomheder og kommuner om at gå samme om forbrug og produktion,” siger Stephan Krabsen til Klimamonitor.

I skrivende stund ved man ikke konkret, hvor mange energifællesskaber der lige nu er realiseret eller er på tegnebrættet – foreningsstifteren anslår, at der er cirka 10 etablerede, mens mellem 50 og 60 er i proces.

Læs også: El-indkøbsaftale skal bane vejen for it-sektorens overgang til vedvarende energi

Det er nemlig ikke helt lige til bare sådan at etablere et energifællesskab. Stephan Krabsen fortæller blandt andet, at det er en meget håndholdt proces. Og for at kunne indfri tankens potentiale skal man også have myndighederne med på den.

Foreningsstifteren mener, at kommunerne generelt er med på idéen, og energibranchen er igang med at bløde op.

Der, hvor der mangler engagement, er hos Energistyrelsen og relevante ministerier, påpeger Stephan Krabsen.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J