Danish Crown sparer energi med cleantech-løsning fra Grundfos

En kølemiddelpumpe fra Grundfos hjælper Danish Crown med at nå sine mål om energibesparelser. Sammenlignet med ældre pumpemodeller har den nye pumpeteknologi reduceret energiforbruget med knap en tredjedel.

Grundfos’ RC-pumpe cirkulerer ammoniak i fryserummenes fordampere for at sikre, at nedkøling og indfrysning af kødet sker optimalt. .

17.06.2014

Joe Kristian Kipp / Foto: Grundfos , CSR.dk

Kødet fryses med kølemiddelpumpens hjælp ned til -30° C i løbet af 24 til 48 timer..

Det kommer sandsynligvis bag på de fleste, at pumper står for ti procent af verdens elforbrug. Det betyder, at pumper har potentiale til at spare store mængder energi, fastslår Mikael Zacho Jensen, der er salgsingeniør hos Grundfos, der årligt producerer over 16 millioner pumpeenheder til verdensmarkedet.

Læs også: Københavns Universitet skærer en femtedel af energiforbruget

”Pumper udgør rent faktisk en de mest effektive muligheder for at reducere udledningen af CO2 ved hjælp af eksisterende teknologi. De fleste pumpeinstallationer er unødigt ineffektive, og det er noget, som vi i Grundfos mener, skal ændres”, siger Mikael Zacho Jensen.

<p>”Pumper udgør rent faktisk en de mest effektive muligheder for at reducere udledningen af CO2 ved hjælp af eksisterende teknologi”. </p>

Mikael Zacho Jensen, salgsingeniør hos Grundfos

En af de virksomheder, der har installeret en af de nyere energibesparende pumper fra Grundfos, er verdens største eksportør af svinekød, Danish Crown. På sit anlæg i Herning, hvor kødet fryses ned til -30° C i løbet af 24 til 48 timer, har Danish Crown installeret en ny kølemiddelpumpe, der ifølge Torben Andersen, energiansvarlig hos Danish Crown, har reduceret energiforbruget med 32 procent i det konkrete tilfælde.

Grundfos tester ny teknologi hos Danish Crown
Eftersom energiforbruget er en af hovedsynderne bag drivhuseffekten, arbejder Danish Crown aktivt for at minimere sit energiforbrug. Ifølge Torben Andersen prioriterer kødeksportgiganten udvikling af teknologi, processer og logistik, der kan minimere effekten på klimaet fra stalddøren til koncernens kunder.

”Vi har fastsatte mål for energibesparelser og har en god løbende dialog med Grundfos, som har stort fokus på innovation. De ser altid på, hvordan vores teknologi kan forbedres, og derfor har vi også flere gange stillet vores faciliteter til rådighed for Grundfos for at give dem mulighed for at teste ny teknologi”, fortæller Torben Andersen, der er imponeret over, at kølemiddelpumpen har reduceret energiforbruget med knap en tredjedel i forhold til tidligere.

”Det er isoleret set temmelig meget, og der er faktisk en dobbelt besparelse, fordi den energi, som pumpen anvender, kan omdannes til varme. Hvis det ikke var tilfældet, ville køleanlægget skulle arbejde hårdere for at fjerne varmen”.

”Vi sender et godt signal”
Hos Grundfos udtrykker Mikael Zacho Jensen ligeledes sin tilfredshed med det innovative samarbejde. 

”Det er fantastisk for os, når vi kan signalere, at vi kan hjælpe med at reducere CO2-udledningerne, da vores virksomhed altid skal være baseret på bæredygtighed”, siger han.

Teknikken bag kølemiddelpumpen
Grundfos RC-kølemiddelpumpen adskiller sig fra standardkølemiddelpumper ved at arbejde sammen med en såkaldt intelligent bypass-ventil. Pumpens styring bestemmer selv, hvornår bypass-ventilen skal åbne og lukke. Samtidig er pumpemotoren frekvensstyret, så pumpen løbende tilpasser tilførslen af ammoniak til fordampernes faktiske behov.

”Vores gamle pumpe var nødt til at pumpe væske hele tiden, og bypass-ventilen stod altid åben. Pumpen kørte altid ved 50 Hz, men vores nye grundfos-pumpe er frekvensstyret og kan tilpasse sig ændringer i væskebehovet, hvilket giver store energibesparelser”, fortæller driftsansvarlig i Danish Crown, Morten Nyrup. Salgsingeniør i Grundfos, Mikael Zacho Jensen, supplerer:

Kølemiddelpumpens performance kan nøje overvåges. .

”Vi besluttede at anvende vores CUE-frekvensomformer kombineret med en differenstryktransmitter, og det har muliggjort intelligent styring af bypass-ventilen. RC-kølemiddelpumpen pumper kold ammoniak i anlægget afstemt efter det faktiske behov, hvilket står i modsætning til den gamle, uregulerede pumpe”.

Læs også: Grundfos og grossister går sammen om genbrugskoncept

I forhold til traditionelle pumper er RC-pumpen desuden mere robust, fordi den ikke rummer sliddele. Tidligere var det nødvendigt at udskifte alle sliddele regelmæssigt.   

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

15.04.2026

Sted

København Ø

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på AI Governance: Praksisnært grundkursus

Arbejder din virksomhed med AI – eller planlægger I at gøre det – og er I i tvivl om, hvordan AI Governance omsættes til konkret praksis?

Dato

15.04.2026

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle