Danish Crown klar med erklæring om chaufførers forhold

Danish Crown og tre danske transportvirksomheder har i fællesskab vedtaget en erklæring, der skal sikre sundhed, sikkerhed og rettigheder for ansatte i transportbranchen. Det sker som en direkte reaktion på Kurt Beier-skandalen.

Det skal være slut med arbejds- og leveforhold som de, de filippinske chauffører måtte tolerere i den ny ryddede lejr i Padborg. Det vil Danish Crown gøre sit for at sikre med ny erklæring. Foto: Fagbladet 3F.

21.11.2018

CSR.dk

Som en direkte reaktion på skandalen, har Danish Crown og tre danske transportvirksomheder således i fællesskab vedtaget en erklæring med et tilhørende kontrolskema, der skal sikre sundhed, sikkerhed og rettigheder for ansatte i transportbranchen.

Transportvirksomhederne Freja Transport og Logistics, Polen, H.P. Therkelsen og N&K Spedition har som de første underskrevet erklæringen, som opstiller konkrete krav til blandt andet chaufførernes indkvartering.

”Den erklæring og det kontrolskema, vi i fællesskab har udarbejdet, er ikke en fuldstændig løsning på de udfordringer, der findes i transportbranchen, men i vores øjne tager vi med det her initiativ et stort skridt i retning af at sikre, at medarbejderne i transportbranchen behandles anstændigt”, siger global indkøbsdirektør i Danish Crown, Lars Feldskou.

Også på det politiske plan har sagen haft konsekvenser. Et flertal i Folketinget kræver yderligere kontrol med transportbranchen, ligesom flere europæiske lande lige nu undersøger, om man kan dæmme op for brugen af chauffører fra lande udenfor EU. 

Chaufførernes indkvartering er et af de områder, den nye erklæringer stiller konkrete krav til. Foto: Fagbladet 3F.

Transportører ser frem til fælles krav
Danish Crown peger dog på, at de mange forskellige holdninger til transport i EU gør det meget usikkert, hvilke konkrete love, regler og initiativer arbejdet munder ud i. På den baggrund mener aktørerne bag den nye erklæring, at initiativet er nødvendigt.

”Vi har i en årrække haft stramt fokus på både arbejdsforhold og indkvartering, men konkurrencen i vores branche er så hård, at der mange steder ikke er tilstrækkeligt fokus på området. Det er en glidebane og derfor er vi glade for, at der nu bliver opstillet samme krav til alle, der vil køre for Danish Crown”, siger CEO i Freja Transport & Logistics Polen, Torben Mortensen, og bakkes op sine medunderskrivere.

”Vi kom selv i fokus, da sagen tog fart for to uger siden, og vi har helt naturligt spurgt os selv, hvad vi burde have gjort anderledes. Set i bakspejlet skulle vi selvfølgelig have haft en bedre kontrol af vores underleverandører. Det bliver nu et krav til os, og det synes jeg er helt i orden”, siger adm. direktør i N&K Spedition, Martin Gregersen.

Læs også: Ikea-chauffører bor månedsvis i deres lastbiler

”Som branche kan vi ikke forvente, at andre løser vores problemer, vi må selv tage fat. Udfordringen er bare at nå til enighed om regler og retningslinjer, som gælder for alle indenfor EU. Derfor er det fint, at vores kunder nu begynder at stille meget konkrete krav, for det er i mine øjne vejen til at flytte hele branchen”, supplerer CEO i H.P. Therkelsen, Peter Therkelsen.

Arbejdet med at implementere Danish Crowns nye retningslinjer begynder øjeblikkeligt, og virksomhederne har maksimalt otte uger til at opfylde kravene.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V