Danfoss vil gøre fremtidens datacentre mere klimavenlige

Det handler om at reducere det totale energiforbrug i datacentrene og samtidig genanvende overskudsvarmen, siger IT-direktør i Danfoss.

19.02.2021

CSR.dk

Danfoss vil gøre fremtidens datacentre mere klimavenlige. Til en start bygger de deres egne datacentre, hvor overskudsvarmen skal gå til opvarmning af hovedkvarterets bygninger.

Det skriver Finans.

Data står i dag for tre procent af verdens samlede elforbrug og det forventes at stige til fem procent i 2030. Det viser en analyse fra den hollandske bank ING.

Klimarådet peger også på udnyttelse af overskudsvarme som værende et af de områder, der kan medvirke til at Danmark får optimal udnyttelse af de datacentre, som fx Apple og Microsoft har valgt at placere i Danmark.

Læs også: En global omstilling til 100 procent vedvarende energi er teknisk mulig allerede i 2035, lyder det fra forskergruppe

"Det at reducere det totale energiforbrug i datacentrene og samtidig genanvende overskudsvarmen, er med til at finansiere en grøn omlægning inden for det digitale. Du får en relativt hurtig tilbagebetalingstid, hvis du er god til at genanvende al varmen", siger Sune T. Baastrup, IT-direktør i Danfoss og tilføjer, at det kræver, at datacentrene ligger tæt på et sted, hvor der er et stort varmeforbrug - for eksempel en by eller industrifaciliteter.

I 2024 vil genbrugt overskudsvarme fra Danfoss’ datacentre levere 25 procent af den samlede varmeforsyning til Danfoss’ hovedkvarter i Nordborg. I 2015 blev de 250.000 kvadratmeter kontorer og fabrikker opvarmet 100 procent af fossilt brændstof.

- MTN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København