Danfoss’ køber stort ind af solenergi i Nordamerika

En ny aftale markerer endnu en milepæl i retning af forpligtelse til at dekarbonisere driftsaktiviteter inden 2030.

03.05.2023

CSR.dk

Danfoss har indgået en aftale om at købe omkring 75 MW solenergi fra en solcellefarm i Texas, startende i 2025. Aftaleperioden løber 12 år, hvilket giver Danfoss mulighed for fuldt ud at erstatte sit årlige elforbrug i Nordamerika med grøn energi frem til 2037.

Den nye aftale vil give Danfoss grønne certifikater, hvilket betyder, at de forsyner det nordamerikanske elnet med den fulde mængde grøn elektricitet, der er nødvendig for at drive alle Danfoss’ 24 fabrikker og 36 andre lokationer i Nordamerika. Det vil reducere Danfoss' CO2-fodaftryk i Nordamerika med 75 procent.

Søren Revsbech Dam, Head of ESG and Decarbonization, Global Services Real Estate, hos Danfoss siger:

”Som en del af vores ESG-mål har Danfoss forpligtet sig til at opnå CO2-neutralitet på tværs af vores globale aktiviteter inden 2030. Denne aftale skal sikre grøn energi til vores aktiviteter i Nordamerika. Dette er ikke kun et vigtigt skridt i vores rejse mod at blive CO2-neutral, men det viser også, at vi er seriøse, når vi siger bæredygtighed er hjertet i vores forretning.”

Længere ned med egen teknologi
Det næste fokus for Danfoss’ dekarbonisering vil være at reducere og genbruge energi på tværs af sine lokaliteter i Nordamerika ved at anvende forskellige Danfoss-teknologier, såsom oliefrie kompressorer med variabel hastighed og andre varme- og køleløsninger, der understøtter genbvrug af overskudsvarme og energieffektivitet. Danfoss’ 250.000 kvm store hovedkvarterscampus i Nordborg er allerede CO2-neutral, bl.a. ved hjælp af denne type teknologier.

Som en del af Science Based Targets-initiativet (SBTi) er Danfoss forpligtet til at blive CO2-neutral i sine globale aktiviteter (scope 1 & 2) inden 2030 og reducere sine værdikædeemissioner (scope 3) med 15 % inden 2030. Danfoss rapporterede den 1. marts, at man havde reduceret sine scope 1 og scope 2 emissioner med 7% i 2022, mens koncernen voksede 15% organisk i 2022.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark