CSR får helt semester på kommunikationsuddannelse på DMJX

Der er efterspørgsel på kommunikatører, der kan kommunikere præcist om f.eks. bæredygtighed. Derfor får et helt semester af DMJX's kommunikationsuddannelse nu samfundsansvar som overordnet tema.

24.05.2022

CSR.dk

Som noget nyt bliver der et samlet tema for et helt semester af Kommunikationsuddannelsen på DMJX, som er en 3,5-årig professionsbacheloruddannelse. Allerede i det kommende efterår skal de studerende på femte semester arbejde intensivt med teori og praksis omkring kommunikation af samfundsansvar på tværs af alle semesterets tre fag.

"I vores dialog med branchen er det tydeligt, at der er mangel på kommunikatører, der evner at kommunikere om samfundsansvar som eksempelvis grøn omstilling, bæredygtighed, diversitet eller socialt ansvar," siger Helle Birkmose Winding, uddannelseschef for Kommunikationsuddannelsen.

Ifølge docent Line Schmeltz er det blandt andet stigende krav fra forbrugerne, der har fået virksomheder til at ville kommunikere mere om samfundsansvar. Hun forsker i kommunikation omkring samfundsansvar i både private og offentlige organisationer og fortæller, at udviklingen har været undervejs i flere år. Nu har det dog nået et punkt, hvor virksomheder ikke kan lade være: 

"Man er nødt til at kommunikere mere eksplicit om det. Særligt om det der optager forbrugere og andre stakeholdere. For eksempel diskuterer vi lige nu CO2-regnskaber og kvoter, der er temaer fremme om, hvordan vi opfører os på en arbejdsplads, og så kan man også blive bedt om at tage stilling til, om man vil handle med Rusland. Alt det her er man nødt til at forholde sig til. Forbrugerne forventer det, og det er også med til at tiltrække og fastholde medarbejdere, når man har et godt omdømme i forhold til at tage stilling," siger Line Schmeltz.

Vil undgå greenwashing
De senere år er der kommet et stærkere begrebsapparat omkring samfundsansvar og bæredygtighed. Eksempelvis har EU har opstillet skarpe kriterier for, hvad der kan kaldes for bæredygtigt, ligesom forkortelsen ESG - Environment, Social & Governance - er blevet et etableret internationalt sprog for afrapportering omkring forskellige aspekter af samfundsansvar. Det er noget af det stof, som de kommunikationsstuderende skal lære.

"Indenfor klima og miljø kan det hurtigt blive meget avanceret og teknisk. Vores dimittender skal have en stejl indlæringskurve, fordi de skal kunne sætte sig ind i noget komplekst, som skal formidles simpelt og præcist," siger Line Schmeltz.

"Det handler også om at lære de studerende, hvordan man undgår greenwashing. Vores studerende skal gerne blive knivskarpe på eksempelvis at udfordre en direktør, der pludselig vil kalde det hele bæredygtigt eller klimavenligt, uden at der i øvrigt medfølger et eneste reelt klimainitiativ i organisationen. Forbrugere og borgere gennemskuer det nemlig lynhurtigt. Der er brug for dygtige kommunikatører, der kan hjælpe organisationer med at blive konkrete og transparente omkring reelle initiativer indenfor samfundsansvar, siger Helle Birkmose Winding.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.01.2026CSR.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

06.01.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Derfor bruger mange danske virksomheder VSME-standarden til at rapportere på ESG

19.12.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt overblik fra Dansk Erhverv og FSR – danske revisorer: CSRD og omnibus – hvilke virksomheder skal rapportere og hvornår?

18.12.2025CSR.dk

Fødevaregiganter skjuler de største miljøsynder

18.12.2025CSR.dk

GHG-protokollen vil stramme klimakrav: Virksomheder skal dokumentere grøn strøm time for time

09.12.2025CSR.dk

Nature trækker populært klimastudie trukket tilbage

08.12.2025Troldtekt A/S

Sponseret

Troldtekt modtager igen hæder for ESG-rapportering

04.12.2025Klimaklar

Sponseret

CO₂-regnskabet er en holdsport: Branchenetværk driver dataarbejdet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København