Coronapandemien har medført mere børnearbejde

Inden for de sidste fire år er antallet af børnearbejdere på verdensplan steget med 8,4 millioner, anslår rapport af ILO og Unicef.

16.06.2021

CSR.dk

En ny rapport fra International Labour Organization og Unicef anslår, at antallet af børnearbejdere på verdensplan er 160 millioner. For første gang i 20 år er det tal højere end det var, sidste man lavede en opgørelse. Konkret med 8,4 millioner.

Stigningen skyldes i høj grad coronapandemien, og statistikerne i Unicef frygter at tallene kan blive meget højere, hvis diverse velfærdsydelser bliver beskåret pga. pandemien. Så forudser de en stigning på endnu 46 millioner børn i løbet af det næste år. Det skriver The Guardian. 

Rapporten, som udkommer hvert fjerde år, viser at halvdelen af det globale antal børn i arbejde udgøres af børn mellem fem og 11 år. Særligt i Afrika syd for Sahara er tallene ekstremt høje, hvor man estimerer at op imod 24 procent af alle børn mellem 5 og 17 år arbejder. I Europa og Nordamerika er tallet 2,3 procent.

Læs også: Ny brochure kortlægger pandemiens sociale & økonomiske slagside for kvinder i den private sektor

Rapporten peger også på, at det giver anledning til bekymring, at det anslås det at 79 millioner udfører farligt arbejde, med risiko for at påvirke et barns udvikling, uddannelse eller sundhed. F.eks. minedrift eller med arbejdstider på over 40 timer om ugen. Det er dog i lanbrugssektoren 70 procent af børnearbejdet finder sted.

”Vi opfordrer regeringer og internationale udviklingsbanke til at prioritere deres investeringer i programmer, der kan få børn ud af arbejdsstyrken og tilbage i skole, og i sociale beskyttelsesprogrammer, der kan hjælpe familier med at undgå at foretage disse valg i første omgang” siger Henrietta Fore, der er direktør i Unicef.

- MTN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

27.03.2026CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Regenerativt landbrug i Sui River-området afsluttet med succes

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams