Coca-Cola-tapperi vil fange CO2 og omdanne det til sukker

Coca-Colas største europæiske tapperivirksomhed vil nu udforske og skalere metoder, der kan fange CO2 fra luften og lave det om til blandt andet sukker.

Ambitionen er ifølge CCEP at producere CO2-fangere i storskala, som kan stå ovenpå tapperiets fabrikker. Foto: Coca-Cola Europacific Partners. .

30.08.2022

CSR.dk

En teknologi, der kan fange CO2 og lave det om til sukker. Det lyder vildt, men det er ikke desto mindre en ambition, som Coca-Colas største tapperi Europacific Partners (CCEP) har lagt for dagen.

Det skriver erhvervsmediet Edie.

Tapperiet har i forvejen forpligtet sig til at mindske sin CO2-udledning i værdikæden med 30 procent inden 2030.

Og nu er der så startet et samarbejde med det californiske universitet Berkeley om at udforske mulighederne for metoder, der kan fange CO2 i luften og omdanne det til råvarer.

CCEP’s CEO, Craig Twyford, fortæller til Edie, at projektet kan gøre virksomheden i stand til at reducere sine udledninger betydeligt.

Læs også: Fra flaske til flaske: Nu skal alle Coca-Colas plastflasker være genanvendelige

”Jeg synes, det er fantastisk spændende. Det er en stor idé, men hvis vi begynder at tænke kulstof som andet end et problem – og derimod som en råvare – så kan vi begynde at ændre en hel masse”, siger han.

Samarbejdet med Berkeley vil konkret gå ud på at lave maskiner i storskala, der kan omdanne CO2’en direkte på CCEP’s fabrikker.

”Som jeg forestiller mig det, vil vi være i stand til at sætte CO2-fangere direkte oven på vores lokationer – Det er omkostningsmæssigt mest effektivt. Ideelt set vil vi derefter kunne bruge CO2’en til at lave kulsyreholdige drikkevarer og producere sukker”, siger Craig Twyford til Edie.

Lige nu fokuserer partnerne dog på at udvikle en prototype, der kan stå på et laboratorie. Og udfordringerne er der ikke få af, påpeger Craig Twyford.

Læs også: Coca-Cola vil udskifte plastik med dansk pap

”Der er nogle forhindringer, men jeg tror, at researchteamet kan overkomme. De handler blandt andet om maskinernes effektivitet og at skabe den rigtige form for glukose. Så de første tre år vil vi se på, hvordan de her udfordringer kan tackles”, siger han til Edie.

Men vigtigst af alt håber topchefen, at projektet også kan gøre gavn i andre industrier.

”Alle skal lære af andre. Hvis disse CO2-fangere virkelig kan hjælpe os til at se kulstof som værdifuldt råmateriale, så kan det her være løsninger, der kan hjælpe mange industrier”, siger Craig Twyford til Edie.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online