CO2 fra energi står stille for andet år i træk

Stigningen i verdens CO2-udledning fra energi stagnerede i 2015. Det er andet år i træk det Internationale Energiagentur (IEA) kommer frem til den konklusion. Historien bag handler om at kul bliver erstattet med vedvarende energikilder.

Skift til især vindenergi får udledninger i CO2 fra energiproduktion til at stagnere..

08.04.2016

CSR.dk

Ifølge IEA er den globale efterspørgsel på kul faldet væsentligt - alene 2,3 procent i 2015, bl.a. fordi USA og Kina, det seneste årtis største CO2-udledere, begge skifter kulkraftværker ud med strøm fra vind, sol og naturgas. Kina har ifølge IEA skåret en ottendedel af sit kulforbrug på blot fire år. Og over 90 procent of al ny elektricitet, der kom til i 2015, kom fra vedvarende kilder, med halvdelen fra vindmøller.

"Det her er stort"
I et interview med Financial Times har IEA’s direktør, Fatih Birol, da også armene ret langt oppe.

”Det her er aldrig set før. Det er virkelig stort. Det påvirker ikke bare udviklingen i klimaforandringer, men også forventningerne til det globale energimix,” sagde han.

Hos Dansk Energi, er vicedirektør Anders Stouge også optimistisk når han ser tallene fra IEA. De bekræfter, at økonomisk vækst ikke er uløseligt forbundet til øget afbrænding af fossile brændstoffer:

”I Europa har vi vist, at vi kan reducere vores CO2-fodaftryk og samtidig opleve stabile vækstrater. Nu handler det om at sikre, at CO2-kurven fortsat peger nedad, også selvom verdensøkonomien igen finder sit høje gear. Derfor skal der fortsat være fokus på mål og midler der understøttet med vedvarende energi og effektivitet,” siger han i en artikel hos Dansk Energi.

Trusler mod de gode nyheder
Fatih Birol advarer dog også mod at tage stagnationen i de globale CO2-udledninger og investeringerne i vedvarende energi for givet. Tendensen ikke er entydig for en del lande øgede deres emissioner i 2015 og tidens lave priser på fossile brændsler kan også true den grønne udvikling.

”For at bevare momentum i den grønne omstilling er det vigtigt, at vi har fokus på de værktøjer, som kan drive udviklingen videre. På europæisk plan handler det især om at sikre en stabil pris på CO2-kvoterne, for derved at sende et omkostningseffektivt og grønt investeringssignal til markedet,”  fremhæver Anders Stouge.

IEA offentliggør til juni en energi- og klimarapport med konkrete anbefalinger til hvordan verdens regeringer kan føre en effektiv energi- og klimapolitik på trods af de lave priser på fossile brændsler. EU’s BNP er vokset med 46 procent fra 1990 til 2014. I samme periode har EU skåret mere end 20 procent af den samlede CO2-udledning. 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

13.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København