CO2 fra energi står stille for andet år i træk

Stigningen i verdens CO2-udledning fra energi stagnerede i 2015. Det er andet år i træk det Internationale Energiagentur (IEA) kommer frem til den konklusion. Historien bag handler om at kul bliver erstattet med vedvarende energikilder.

Skift til især vindenergi får udledninger i CO2 fra energiproduktion til at stagnere..

08.04.2016

CSR.dk

Ifølge IEA er den globale efterspørgsel på kul faldet væsentligt - alene 2,3 procent i 2015, bl.a. fordi USA og Kina, det seneste årtis største CO2-udledere, begge skifter kulkraftværker ud med strøm fra vind, sol og naturgas. Kina har ifølge IEA skåret en ottendedel af sit kulforbrug på blot fire år. Og over 90 procent of al ny elektricitet, der kom til i 2015, kom fra vedvarende kilder, med halvdelen fra vindmøller.

"Det her er stort"
I et interview med Financial Times har IEA’s direktør, Fatih Birol, da også armene ret langt oppe.

”Det her er aldrig set før. Det er virkelig stort. Det påvirker ikke bare udviklingen i klimaforandringer, men også forventningerne til det globale energimix,” sagde han.

Hos Dansk Energi, er vicedirektør Anders Stouge også optimistisk når han ser tallene fra IEA. De bekræfter, at økonomisk vækst ikke er uløseligt forbundet til øget afbrænding af fossile brændstoffer:

”I Europa har vi vist, at vi kan reducere vores CO2-fodaftryk og samtidig opleve stabile vækstrater. Nu handler det om at sikre, at CO2-kurven fortsat peger nedad, også selvom verdensøkonomien igen finder sit høje gear. Derfor skal der fortsat være fokus på mål og midler der understøttet med vedvarende energi og effektivitet,” siger han i en artikel hos Dansk Energi.

Trusler mod de gode nyheder
Fatih Birol advarer dog også mod at tage stagnationen i de globale CO2-udledninger og investeringerne i vedvarende energi for givet. Tendensen ikke er entydig for en del lande øgede deres emissioner i 2015 og tidens lave priser på fossile brændsler kan også true den grønne udvikling.

”For at bevare momentum i den grønne omstilling er det vigtigt, at vi har fokus på de værktøjer, som kan drive udviklingen videre. På europæisk plan handler det især om at sikre en stabil pris på CO2-kvoterne, for derved at sende et omkostningseffektivt og grønt investeringssignal til markedet,”  fremhæver Anders Stouge.

IEA offentliggør til juni en energi- og klimarapport med konkrete anbefalinger til hvordan verdens regeringer kan føre en effektiv energi- og klimapolitik på trods af de lave priser på fossile brændsler. EU’s BNP er vokset med 46 procent fra 1990 til 2014. I samme periode har EU skåret mere end 20 procent af den samlede CO2-udledning. 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)