CO2 fra energi står stille for andet år i træk

Stigningen i verdens CO2-udledning fra energi stagnerede i 2015. Det er andet år i træk det Internationale Energiagentur (IEA) kommer frem til den konklusion. Historien bag handler om at kul bliver erstattet med vedvarende energikilder.

Skift til især vindenergi får udledninger i CO2 fra energiproduktion til at stagnere..

08.04.2016

CSR.dk

Ifølge IEA er den globale efterspørgsel på kul faldet væsentligt - alene 2,3 procent i 2015, bl.a. fordi USA og Kina, det seneste årtis største CO2-udledere, begge skifter kulkraftværker ud med strøm fra vind, sol og naturgas. Kina har ifølge IEA skåret en ottendedel af sit kulforbrug på blot fire år. Og over 90 procent of al ny elektricitet, der kom til i 2015, kom fra vedvarende kilder, med halvdelen fra vindmøller.

"Det her er stort"
I et interview med Financial Times har IEA’s direktør, Fatih Birol, da også armene ret langt oppe.

”Det her er aldrig set før. Det er virkelig stort. Det påvirker ikke bare udviklingen i klimaforandringer, men også forventningerne til det globale energimix,” sagde han.

Hos Dansk Energi, er vicedirektør Anders Stouge også optimistisk når han ser tallene fra IEA. De bekræfter, at økonomisk vækst ikke er uløseligt forbundet til øget afbrænding af fossile brændstoffer:

”I Europa har vi vist, at vi kan reducere vores CO2-fodaftryk og samtidig opleve stabile vækstrater. Nu handler det om at sikre, at CO2-kurven fortsat peger nedad, også selvom verdensøkonomien igen finder sit høje gear. Derfor skal der fortsat være fokus på mål og midler der understøttet med vedvarende energi og effektivitet,” siger han i en artikel hos Dansk Energi.

Trusler mod de gode nyheder
Fatih Birol advarer dog også mod at tage stagnationen i de globale CO2-udledninger og investeringerne i vedvarende energi for givet. Tendensen ikke er entydig for en del lande øgede deres emissioner i 2015 og tidens lave priser på fossile brændsler kan også true den grønne udvikling.

”For at bevare momentum i den grønne omstilling er det vigtigt, at vi har fokus på de værktøjer, som kan drive udviklingen videre. På europæisk plan handler det især om at sikre en stabil pris på CO2-kvoterne, for derved at sende et omkostningseffektivt og grønt investeringssignal til markedet,”  fremhæver Anders Stouge.

IEA offentliggør til juni en energi- og klimarapport med konkrete anbefalinger til hvordan verdens regeringer kan føre en effektiv energi- og klimapolitik på trods af de lave priser på fossile brændsler. EU’s BNP er vokset med 46 procent fra 1990 til 2014. I samme periode har EU skåret mere end 20 procent af den samlede CO2-udledning. 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.06.2026CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

17.06.2026CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online