Clooney-fond sender 3.000 flygtningebørn i skole i Libanon

Sammen med it-giganterne Google og HP sender The Clooney Foundation og Unicef i år 3.000 syriske flygtninge i skole i Libanon.

Intet mindre end 3.000 syriske flygtningebørn i Libanon kan nu se frem til at starte i skole i løbet af 2017 efter initiativ fra The Clooney Foundation og Unicef. Arkivfoto..

08.08.2017

CSR.dk

For nylig kunne The Clooney Foundation annoncere, at man I samarbejde med FN’s børneorganisation Unicef har stablet i omegnen af 14 millioner kroner på benene til et projekt, der skal få flere syriske flygtningebørn i skole i Libanon i løbet af 2017.

Også virksomheder som Google og HP har doneret til projektet, sidstnævnte f.eks. computere og anden teknologi til en værdi af 6,5 millioner kroner.

Med alle donationerne kan intet mindre end 3.000 syriske flygtninge se frem til at starte i skole i løbet af 2017:

”Tusindvis af unge syriske flygtninge er i fare for altid at blive en produktiv del af samfundet. Det kan en formel uddannelse ændre på. Det er vores mål med dette initiativ. Vi ønsker ikke at miste en hel generation, fordi de har været så uheldige at blive født det forkerte sted på det forkerte tidspunkt”, siger George og Amal Clooney i en pressemeddelelse.

Udvider skoledagen på syv skoler
Hos Clooney-parrets fond har man ingen planer om at åbne nye skoler til de mange elever. I stedet skal pengene bruges til at udvide skoledagen i syv offentlige skoler, så flygtningebørn kan gå i skole i eftermiddagstimerne.

Derudover skal undervisningen foregå i et to-hold-system, forklarer Lauren Davitt, der er talskvinde for Unicef, til CNN.

Således skal libanesiske børn møde i skole om morgenen, mens flygtningebørn tager til undervisning om eftermiddagen, hvilket giver skoler med begrænset plads mulighed for at fordoble deres kapacitet.

Læs også: Brugte skoletasker skal hjælpe udsatte børn til et bedre liv

Libanon har verdens højeste population af flygtninge og er særligt påvirket af tilstrømningen fra intet mindre end én million syriske flygtninge, hvilket i sidste ende går ud over de ressourcer, landet har til rådighed for både flygtningebørn og libanesiske elever.

Unicef vurderer, at næsten 200.000 syriske flygtningebørn i Libanon ikke går i skole.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle