Clooney-fond sender 3.000 flygtningebørn i skole i Libanon

Sammen med it-giganterne Google og HP sender The Clooney Foundation og Unicef i år 3.000 syriske flygtninge i skole i Libanon.

Intet mindre end 3.000 syriske flygtningebørn i Libanon kan nu se frem til at starte i skole i løbet af 2017 efter initiativ fra The Clooney Foundation og Unicef. Arkivfoto..

08.08.2017

CSR.dk

For nylig kunne The Clooney Foundation annoncere, at man I samarbejde med FN’s børneorganisation Unicef har stablet i omegnen af 14 millioner kroner på benene til et projekt, der skal få flere syriske flygtningebørn i skole i Libanon i løbet af 2017.

Også virksomheder som Google og HP har doneret til projektet, sidstnævnte f.eks. computere og anden teknologi til en værdi af 6,5 millioner kroner.

Med alle donationerne kan intet mindre end 3.000 syriske flygtninge se frem til at starte i skole i løbet af 2017:

”Tusindvis af unge syriske flygtninge er i fare for altid at blive en produktiv del af samfundet. Det kan en formel uddannelse ændre på. Det er vores mål med dette initiativ. Vi ønsker ikke at miste en hel generation, fordi de har været så uheldige at blive født det forkerte sted på det forkerte tidspunkt”, siger George og Amal Clooney i en pressemeddelelse.

Udvider skoledagen på syv skoler
Hos Clooney-parrets fond har man ingen planer om at åbne nye skoler til de mange elever. I stedet skal pengene bruges til at udvide skoledagen i syv offentlige skoler, så flygtningebørn kan gå i skole i eftermiddagstimerne.

Derudover skal undervisningen foregå i et to-hold-system, forklarer Lauren Davitt, der er talskvinde for Unicef, til CNN.

Således skal libanesiske børn møde i skole om morgenen, mens flygtningebørn tager til undervisning om eftermiddagen, hvilket giver skoler med begrænset plads mulighed for at fordoble deres kapacitet.

Læs også: Brugte skoletasker skal hjælpe udsatte børn til et bedre liv

Libanon har verdens højeste population af flygtninge og er særligt påvirket af tilstrømningen fra intet mindre end én million syriske flygtninge, hvilket i sidste ende går ud over de ressourcer, landet har til rådighed for både flygtningebørn og libanesiske elever.

Unicef vurderer, at næsten 200.000 syriske flygtningebørn i Libanon ikke går i skole.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Datacentre: Amazon lover over 1 mia. dollar til lokalsamfund

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup