Claus Meyer-fond og PlanBørnefonden skal hjælpe unge i arbejde i Marokko

Melting Pot Fonden, der er stiftet af Claus Meyer, skal de næste fire år støtte unge marokkanere i at få en fod indenfor arbejdsmarkedet og bidrage til den grønne omstilling.

Foto: Melting Pot Fonden.

10.08.2023

CSR.dk

Femogtredive procent af unge marokkanere står udenfor arbejdsmarkedet. Det skal Melting Pot Fonden være med til at forandre gennem fondens kokkeskole i Marokko. Fonden bliver en del af et beskæftigelsesprojekt, der er ledet af PlanBørnefonden i samarbejde med Mellemfolkeligt Samvirke, GAME og Dansk Erhverv.

Projektet finansieres med 15 millioner kroner under Udenrigsministeriets Dansk-Arabisk Partnerskabsprogram, som skal støtte 100.000 unge med komme i beskæftigelse og i at blive frontløbere i den grønne omstilling. 

Missionen er jobs og grøn omstilling
På kokkeskolen kan unge få et otte ugers intensivkursus i madlavning, service og forretningsforståelse med nogle af de bedste restaurationsfolk fra blandt andet Marokko og Danmark. Undervisningen ledes bl.a. af den fransk-danske Michelin-uddannede kok Marie-Sophie Grønlund.

For Melting Pot Fondens stifter Claus Meyer handler det om at vise unge, at de kan arbejde i fødevarebranchen og være frontløbere i den grønne omstilling, uanset hvilken baggrund de har:

”Vores mission er at give de unge en uddannelse i madlavning og de nødvendige sociale kompetencer til at klare sig på arbejdsmarkedet. Grundlæggende vil vi støtte unge mænd og kvinder i Marokko i ønsket om at blive frontløbere for den grønne dagsorden i den kulinariske sektor gennem projektet”, siger han.

”Helt konkret vil vi som en del af projektet afholde innovationsforløb for unge, der ønsker om at åbne egen restaurant, at arbejde med fødevareinnovation eller grøn omstilling i fødevarebranchen”, siger Kamilla Bjørn Drøidal, der er direktør i Melting Pot Fonden.

Melting Pot Fonden har gennem de sidste 10 år skabt markante resultater gennem lignende indsatser i Bolivia. Fonden blev stiftet for at udnytte erfaringerne fra Noma og processen omkring ”Det Ny Nordiske Køkken” til at skabe håb og muligheder for marginaliserede unge. Fonden åbnede i samarbejde med Oxfam Ibis været til stede med det kulinariske center Um Mami i Marokko siden 2022. 

En del af en større indsats
Programdirektør i PlanBørnefonden, Anne Smith Petersen, er glad for partnerskabet:

”Vi er i PlanBørnefonden glade for at have indgået partnerskab med Melting Pot Fonden, så flere unge marokkanere kan få en fod ind på arbejdsmarkedet, tilegne sig grønne færdigheder og bidrage til den grønne omstilling. Der er et stort potentiale på madscenen og serviceindustrien i Marokko, og det kan kokkeskolen være med til at forløse sammen med vores øvrige indsatser,” siger Anne Smith Petersen, med henvisning til at PlanBørnefonden leder arbejdet med jobskabelse under Dansk-Arabisk Partnerskabsprogram.

Dansk-Arabisk Partnerskabsprogram begyndte i 2003 og skal styrke samarbejdet og forståelsen mellem Danmark og MENA-landende. Programmet arbejder for at fremme menneskerettigheder og jobskabelse i Jordan, Tunesien, Marokko og Egypten.

- EHS

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.