Cirkulær løsning skal spare DSV tonsvis af CO2

Ved at renovere sine lastvognstrailere i stedet for at udskifte dem håber DSV at have fundet en løsning, der både minimerer CO2-udledning og forlænger trailernes levetid.

Ved at renovere sine trailere efter de første fem års brug forventer DSV at forlænge deres livscyklus med endnu fem år. Arkivfoto..

23.01.2023

CSR.dk

Genbrug, upcycling, take-back-løsninger og cirkulær økonomi.

At reparere sine produkter fremfor at udskifte dem er en metode, der vinder indpas på tværs af brancher og industrier. Det gælder også for logistikvirksomheden DSV, som nu vil renovere de 1.100 lastvognstrailere, der er i transportflåden, i stedet for at erstatte dem med nye.

Læs også: DSV mangler klimaløsninger

Og her kan der vente en stor CO2-besparelse for koncernen. Ifølge leasingvirksomheden TIP Groups beregninger, som DSV samarbejder med, vil initiativet nemlig medføre udledningsbesparelser på 16 tons CO2 per trailer og sammenlagt cirka 18.000 tons CO2.

Ifølge administrerende direktør for DSV Road Søren Schmidt er det et glimrende eksempel på, hvordan man pragmatisk kan arbejde med cirkulær økonomi.

”Renoveringen af vores trailere er et godt eksempel på, hvordan initiativer baseret på cirkulær økonomi kan bringe os tættere på at realisere vores bæredygtighedsambitioner. Med begrænsede tilgængelige ressourcer globalt skal vi tænke smartere og mere ansvarligt, når det kommer til forbruget af de ressourcer,” siger han.

Typisk bruger DSV en trailer i omkring fem år, før virksomheden returnerer den til leasingselskabet eller producenten og i stedet leaser en ny trailer.

Læs også: Ørsted og DSV tester dronelevering på åbent hav

Ved at renovere en trailer efter de første fem år forventer transportvirksomheden at tilføje endnu en livscyklus på fem års brug.

DSV vil sende de første renoverede trailere på vejene i slutningen af januar 2023 og vil renovere de sidste af de indledende 1.100 trailere inden udgangen af december 2023.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle