CEO-guide skal få virksomheder til at tage stilling til #MeToo

En ny forening og en CEO-guide skal hjælpe ledere i gang med at skabe et arbejdsmiljø uden seksuel krænkende adfærd ved at gå aktivt ind i at ændre kulturen på arbejdspladsen.

11.10.2018

Simone Klint, CSR.dk

Opskriften var klar, da Ekstra Bladet og Meta Film inviterede til fyraftensevent i Imperial mandag d. 8. oktober 2018 med overskriften ”From #MeToo to #WeDo”. Her blev årsdagen for bevægelsen #MeToo, hvor kvinder og mænd har brudt tavsheden om overgreb og krænkelseskultur, markeret, med et fokus på spørgsmålet ”Hvad gør vi nu?”.

Tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt bød på en del af løsningen i sin tale, ved at slå fast at for hende handler #metoo ikke om sex men om magt.

Derfor skal dem med magten også gå forrest. Det viste Louise Dinesen fra konsulenthuset Hartmanns, som tog teten på virksomhedsperspektivet,  og præsenterede en CEO-guide udarbejdet i samarbejde med organisationen Lederne, hvor ledere kan finde inspiration til, hvordan man forebygger og afhjælper seksuelle krænkelser i virksomheden.

CEO-guidens syv punkter

  1. Hav klare retningslinjer på arbejdspladsen – og følg op på dem!
  2. Signaler at seksuel chikane er uacceptabelt
  3. Gør det okay at sige fra
  4. Tilbyd hjælp og støtte
  5. Tag alle henvendelser om seksuel chikane alvorligt
  6. Søg altid løsninger, men hav sanktionsmuligheder klar
  7. Forebyggelse holder

All syv punkter uddybes i CEO-guiden, som kan hentes som pdf her.

"Trappen vaskes bedst oppefra"
Med CEO-guiden vil man forsøge at ændre kulturen fra toppen. Hartmanns har udviklet guiden sammen med ledere, og den har fokus på, hvordan man kan ændre kulturen på arbejdspladsen, og hvilke foranstaltninger og tanker man skal gøre sig for bedst at undgå krænkelser.  

Noget af det vigtigste for virksomhedskultur er symboler og synlig adfærd. Derfor er det vigtigt at man som leder signalere tydeligt gennem politik og handling, hvad virksomhedens standpunkt er, så det kan sive ned gennem organisationen. Eller som Louise Dinesen udtrykte det: ”Trappen vaskes bedst oppefra”.

#MeToo-bevægelsen har skabt en brændende platform, og når Ledernes Hovedorganisation spørger deres medlemmer, mener 96%, at det er ledernes ansvar at forebygge seksuelle krænkelser. Men ifølge Louise Dinesen kan det være svært at ændre en kultur, når man ikke ved hvad der skal sættes i stedet for den nuværende adfærd. Det skal CEO-guiden klæde lederne på til – også den øverste leder – og kodeordene er værdighed, ordentlighed og respekt hos alle parterne.

”Det kan simpelthen ikke betale sig at lade være”, påpegede Louise Dinesen, og forklarede at krænkelser og sexchikane er ødelæggende for arbejdsmiljø og kan give flere sygedage, nedgang i produktivitet og føre til opsigelser. 

En kvinde med en plan
Arrangøren Meta Louise Foldager, som er producer og CEO i Meta Film, sluttede af med at slå fast, at formålet med eventet netop var, at vi ikke kun skal bryde tavsheden, men at vi også skal have hænderne op af lommerne og gøre noget.
Med den opfordring til organisationer og virksomheder til at tage ansvar og gå aktivt ind i kampen, og lancerede med de ord foreningen ”From #MeToo to #Wedo”, som i fremtiden skal arrangere flere tiltag i arbejdet hen imod et samfund, hvor #MeToo ikke længere er relevant.

Du kan melde dig ind i foreningen gratis ved at skrive til info@frommetootowedo.org og følge med i udvikling og tiltag.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

26.03.2026BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER pays out DKK 80 million in sustainability bonus for colleagues

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København