CEO-guide skal få virksomheder til at tage stilling til #MeToo

En ny forening og en CEO-guide skal hjælpe ledere i gang med at skabe et arbejdsmiljø uden seksuel krænkende adfærd ved at gå aktivt ind i at ændre kulturen på arbejdspladsen.

11.10.2018

Simone Klint, CSR.dk

Opskriften var klar, da Ekstra Bladet og Meta Film inviterede til fyraftensevent i Imperial mandag d. 8. oktober 2018 med overskriften ”From #MeToo to #WeDo”. Her blev årsdagen for bevægelsen #MeToo, hvor kvinder og mænd har brudt tavsheden om overgreb og krænkelseskultur, markeret, med et fokus på spørgsmålet ”Hvad gør vi nu?”.

Tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt bød på en del af løsningen i sin tale, ved at slå fast at for hende handler #metoo ikke om sex men om magt.

Derfor skal dem med magten også gå forrest. Det viste Louise Dinesen fra konsulenthuset Hartmanns, som tog teten på virksomhedsperspektivet,  og præsenterede en CEO-guide udarbejdet i samarbejde med organisationen Lederne, hvor ledere kan finde inspiration til, hvordan man forebygger og afhjælper seksuelle krænkelser i virksomheden.

CEO-guidens syv punkter

  1. Hav klare retningslinjer på arbejdspladsen – og følg op på dem!
  2. Signaler at seksuel chikane er uacceptabelt
  3. Gør det okay at sige fra
  4. Tilbyd hjælp og støtte
  5. Tag alle henvendelser om seksuel chikane alvorligt
  6. Søg altid løsninger, men hav sanktionsmuligheder klar
  7. Forebyggelse holder

All syv punkter uddybes i CEO-guiden, som kan hentes som pdf her.

"Trappen vaskes bedst oppefra"
Med CEO-guiden vil man forsøge at ændre kulturen fra toppen. Hartmanns har udviklet guiden sammen med ledere, og den har fokus på, hvordan man kan ændre kulturen på arbejdspladsen, og hvilke foranstaltninger og tanker man skal gøre sig for bedst at undgå krænkelser.  

Noget af det vigtigste for virksomhedskultur er symboler og synlig adfærd. Derfor er det vigtigt at man som leder signalere tydeligt gennem politik og handling, hvad virksomhedens standpunkt er, så det kan sive ned gennem organisationen. Eller som Louise Dinesen udtrykte det: ”Trappen vaskes bedst oppefra”.

#MeToo-bevægelsen har skabt en brændende platform, og når Ledernes Hovedorganisation spørger deres medlemmer, mener 96%, at det er ledernes ansvar at forebygge seksuelle krænkelser. Men ifølge Louise Dinesen kan det være svært at ændre en kultur, når man ikke ved hvad der skal sættes i stedet for den nuværende adfærd. Det skal CEO-guiden klæde lederne på til – også den øverste leder – og kodeordene er værdighed, ordentlighed og respekt hos alle parterne.

”Det kan simpelthen ikke betale sig at lade være”, påpegede Louise Dinesen, og forklarede at krænkelser og sexchikane er ødelæggende for arbejdsmiljø og kan give flere sygedage, nedgang i produktivitet og føre til opsigelser. 

En kvinde med en plan
Arrangøren Meta Louise Foldager, som er producer og CEO i Meta Film, sluttede af med at slå fast, at formålet med eventet netop var, at vi ikke kun skal bryde tavsheden, men at vi også skal have hænderne op af lommerne og gøre noget.
Med den opfordring til organisationer og virksomheder til at tage ansvar og gå aktivt ind i kampen, og lancerede med de ord foreningen ”From #MeToo to #Wedo”, som i fremtiden skal arrangere flere tiltag i arbejdet hen imod et samfund, hvor #MeToo ikke længere er relevant.

Du kan melde dig ind i foreningen gratis ved at skrive til info@frommetootowedo.org og følge med i udvikling og tiltag.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

08.03.2026CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V