Carlsbergs arbejde med vand rammer virkeligheden

Bryggerikoncernen fremviste i denne uge et innovationspartnerskab, som skal skaffe rent vand og arbejde til kvinder i et særligt vandtrængt område i Indien. Strategien for vand strækker sig dog meget længere end det.

Indien mærker allerde presset på vandressourcerne - ikke mindst i the Sundarabans, hvor Carlsbergs nye vandprojekt bliver etableret. .

27.11.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I Vestbengal ligger The Sundarbans, et område som allerede er hårdt mærket af klimaforandringer og knaphed på vand. Området har saltvand på alle sider og den voksende havstand påvirker allerede vandforsyningerne. Nu sætter Carlsberg – i et partnerskabsprojekt – ind for at skaffe rent og afsaltet drikkevand til en landsby med 4.000 indbyggere i The Sundarbans, og beskæftigelse til en mindre gruppe kvinder. 

Konkret består partnerskabet af Carlsberg, Desolenator – som har udviklet verdens første vandrensnings- og afsaltningsteknologi baseret på solenergi, og NGO’en WaterAid og the Sundarbans Social Developemtn Centre, som bidrager med lokalkendskab, og Strathclyde University, som sammen med WaterAid har designet en community-ledet distirbutionsmodel for det rene vand, der kommer. Byggeriet af anlægget begynder før nytår og tages i brug i løbet af 2021. 

En del af en større strategi for vand
Indsatsen passer ind i Carlsbergs Together towards Zero-strategi, hvor man etablerer et ønske om at beskytte de fælles vandressourcer i højrisikoområder. Og netop sådan et er The Sundabarans, hvor Carlsberg også har bryggeriet Kolkata.  Vandet der renses igennem Desolenator installationen kommer udelukkende til at blive distribueret til lokalbefolkningen i Sunderbans, og har derfor ingen direkte forbindelse til selve bryggeriet.

”Vores ambition er at lave partnerskaber, der beskytter de vandressourcer vi deler med lokalsamfund, og derfor er initiativet en del af Together Towards Zero programmet, da alle bryggerierne i Indien er identificeret som liggende i et højrisiko vandområde i vores analyse foretaget af WWF, siger Simon Boas Hoffmeyer.

Carlsbergs interesse og ansvarsfølelse i forhold til vandforsyning stammer fra, at vand er en af de fire hovedingredienser i øl, og at bryggerier typisk har et ikke uvæsentligt vandtræk i de områder, de er placeret.  Det er også baggrunden for analysen fra WWF, som dækker Carlsbergs 82 bryggerier i 24 lande med et blik på hvor udsatte bryggeriernes omgivelser var for vandmangel.

Et model af anlægget til rensning og afsaltning af vand med solkraft. Den rigtige udgave forventes klar i 2021. .

”Denne installation er blandt de første i verden, så planen er at sørge for en succesfuld implementering i West Bengal, for derefter at identificere andre områder hvor teknologien kan bidrage med rent vand. Projektet er et eksempel på den slags projekter vi vil iværksætte from mod 2030 i alle de områder, som defineres som høj-risiko i den analyse som WWF lavede for os. Vi har 17 bryggerier, der ligger i områder, som defineres som høj-risiko, som er forbundet til 9 forskellige vandområder. Målet er at lave vandprojekter, i alle 9 vandområder,” forklarer Simon Boas Hoffmeyer.

Skaber også jobs
Ud over brugen af den nye rensningsteknologi fra Desolenator ligger der forholdsvis meget innovation i den vanddistributionsmodel, som projektet også er baseret på.

”Vi har sikret, at kvinder fra lokalsamfundet skal lede og styre distributionen af det nye rene vand. Det gør vi for at forbedre deres dagligdag, sundhed, skabe jobs og sikre lokal forankring af projektet. Her er vores partnerskaber med WaterAid og Sundarbans Social Development Center helt afgørende, da der er langt fra Valby Bakke til ØstIndien, specielt i disse COVID-19 tider,” siger Simon Boas Hoffmeyer.

Uafhængigt af den indiske forretning
Det er ikke nogen hemmelighed, at Carlsberg i øjeblikket oplever udfordringer omkring ledelse og korruption i dele af deres aktiviteter i Indien. Det har virksomheden selv fortalt ganske åbent om. Spørgsmålet er, hvordan man som virksomhed håndterer, at man både har fremadrettede projekter som dette i samme marked?

”Jeg forstår godt, du spørger, men de udfordringer vi har med vores joint venture-partner i det indiske selskab, har heldigvis ikke noget at gøre med vores bæredygtighedsambitioner,” siger Simon Boas Hoffmeyer.

”Desolonator projektet er finansieret her fra Valby, og drives i samarbejde med Desolenator, WaterAid, Sundarbans Social Development Center, Strathclyde University, samt kollegaer fra centrale, regionale og lokale funktioner. Ydermere er de 9 vandområder, hvor vi vil lave projekter, spredt ud over Sydøstasien. Grunden til at vi er begyndt i The Sunderbands, er, at det uden tvivl er et af de områder, der mærker de negative effekter fra den globale opvarmning værst. Dertil kommer, at området blev ekstremt hårdt ramt af cykloner og COVID-19. Derfor har vi valgt dette vandområde som et af de første,” afslutter han.

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

05.09.2025CSR.dk

Østjyllands største solcellepark sætter skub i STARKs grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense