Carlsberg-samarbejde sætter fokus på upcycling

Carlsberg er gået sammen med en gruppe globale leverandører for at udvikle den næste generation af emballageprodukter, der kan genanvendes og genbruges - også kendt som Upcycling. Det skriver hjemmesiden sustainablebrands.com.

”Vi ønsker at udvikle løsninger, der ikke kun gavner vores virksomhed, men løsninger, der også gavner miljøet og de samfund, vi opererer i", siger Jørgen Buhl Rasmussen, der er koncernchef i Carlsberg-gruppen..

06.02.2014

CSR.dk

Udtrykket Upcycling bygger på tanken om, at mennesket, gennem ordentlig design, kan have en positiv nettoeffekt på den sociale og økologiske verden. Den tankegang har Carlsberg og en række globale leverandører valgt at følge, og de går nu sammen for at udvikle emballageprodukter, der kan genanvendes og genbruges. Det skriver hjemmesiden sustainablebrands.com. 

Læs også: Carlsberg og Lego på eksklusiv CSR-liste

”Vi ønsker at udvikle løsninger, der ikke kun gavner vores virksomhed, men løsninger, der også gavner miljøet og de ??samfund, vi opererer i. Ved at blive partner med vores leverandører, kan vi opnå langt mere end, hvad hver enkelt virksomhed kan alene”, siger Jørgen Buhl Rasmussen, der er koncernchef i Carlsberg-gruppen.

Carlsberg og de samarbejdende leverandører vil bruge Cradle to Cradle Design Framework®, der er skabt af professor Michael Braungart, til at udvikle en Cradle to Cradle-køreplan og vurdering af deres produkter – en vurdering, der skal undersøge nye produkters potentiale og afsløre, om produkterne indeholder nogle kemikalier eller tilsætningsstoffer, der kan mindske værdien og kvaliteten af materialerne i forhold til muligheden for genbrug.

Læs også: Kampagnen 'Brug Låget' er en succes

"Carlsberg og dets leverandører tager et vigtigt skridt på vejen mod at skabe nye fordele med emballage. Dette samarbejde er et godt eksempel på virksomheder, der sammen planlægger at skabe løsninger på de globale udfordringer, vi alle står over for i fremtiden. Jeg vil opfordre andre virksomheder til at tage samme ansvar og bestræbe sig på, ligesom Carlsberg, at udvikle innovative emballager og nytænke begrebet affald", siger professor Michael Braungart.

Carlsbergs målsætning er at samarbejde med 15 partnere og have fået mindst tre produkter Cradle-to-Cradle certificeret i 2016.

- JDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart