Carlsberg går i luften med ny beboelig og bæredygtig pub midt i vildmarken

Carlsberg lancerer verdens første ’Carlsberg Cabin’, der er en beboelig pub beliggende midt i det smukke og gemte naturområde Kudhva i sydengelske Cornwall. Her får besøgende adgang til egen pub, hvor den kolde øl bliver leveret via vedvarende energikilder.

Carlsbergs hytte er verdens første fuldt off-grid og kulstofneutrale bar, der udelukkende kører på hydro- og solkilder. Målet er, at gæsterne skal komme væk fra hverdagen og over en kold Carlsberg opleve den danske hygge. PR-foto..

20.08.2018

CSR.dk

En hytte, der samtidig fungerer som en pub, lokaliseret i vildmarken og langt væk fra storbyen, hvor du og seks andre venner kan nyde en kold Carlsberg, der bliver leveret via kraften fra et vandfald.

Læs også: Carlsberg lancerer øl brygget på overskudsbrød

Det er, hvad Carlsberg Export nu tilbyder med sin såkaldte Carlsberg Cabin, der for nylig er blevet opført i Cornwall i det sydvestlige England. Ideen er ligeledes at give gæsterne en indsigt i den danske levevej.

"Vi ønskede at bygge en off-grid pub, som gjorde det muligt for folk i Storbritannien at leve ’The Danish Way’ og undslippe hverdagens travlhed. Vi er meget stolte af at kunne starte verdens første pub med strøm fra et vandfald. Carlsberg Cabin var en del af et projekt, Build the Danish Way, der har til formål at bringe en del af den danske livsstil til Storbritannien”, siger  Vice President Marketing for Carlsberg UK, Liam Newton.

Hytten er opført ved hjælp af hydro- og solenergiteknologi og bygget udelukkende af bæredygtige materialer i samarbejde med den prisvidende arkitekt Ben Huggins, der også har stået for designet af de andre hytter i campingområdet ved navn Kudhva.

Carlsberg-hytten er bygget i stil med de andre hytter på stedet, der karakteriseres ved at være trebenede, asymmetriske og af træ. Her drager mange englændere hen for at undslippe hverdagen i de fredfyldte omgivelser. Og nu har de også mulighed for at leje deres egen Carlsberg-hytte, der kan huse op til seks personer og kan bookes via AirBnB.

"Inspirationen til Carlsberg Cabins design er en nytænkning af de ikoniske lokale engine houses, du ser i Poldark. De oprindelige maskinhuse blev bygget af sten og her blev der pumpet vand op fra tinminerne. Nu har vi oversat dette ikoniske design til en letvægtsrammestruktur, men denne gang bliver der pumpet øl”, fortæller Ben Huggins fra New British Design.

Læs også: Gode fremskridt for Carlsbergs bæredygtighedsmål

Under selve bygningen af hytten udvalgte Carlsberg seks fremmede fra forskellige steder i Storbritannien, der over syv dage fik en unik indsigt i byggeriet og opbyggede relationer på kryds og tværs. På sigt håber Carlsberg, at hytten kan være med at at danne flere bånd mellem de mennesker, der deler oplevelsen i hytten.

- EST
 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

18.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V