Byggeriet tømmer Danmark for råstoffer: Nu råber branchen vagt i gevær

Der er i stigende grad tomt i de danske grusgrave. Det falder samtidigt med store statslige byggerier som Femern-bæltet og Lynetteholmen skal bygges, og det bringer projekterne i fare, advarer branchen.

Leverer vi ikke vores egne råstoffer vil det øge prisen på store byggeprojekter som Lynetteholmen. Foto: 123RF.

06.10.2022

CSR.dk

Der er brug for en national plan, så dansk byggeri fremover er sikret den nødvendige mængde grus og sand. Det mener repræsentanter for branchen, som oftere oplever en mangel på råstoffer i de danske grusgrave.  

“Vognmænd holder allerede i dag i kø i timevis og kan ikke få det de skal bruge, og man taler om at sejle råstoffer ind, især til Sjælland,” fortæller Bjarne Overgaard, der er adm. direktør i Bedsted Lø Grusværker, til Børsen.

Dog er kernen i problemet er ikke mængden af råstoffer i den danske undergrund i sig selv, men snarere planlægningen af, hvor mange af dem der skal graves op, og hvornår der er behov for dem, påpeger chefkonsulent i Geus, Jakob Kløve Keiding. Og derfor er der brug for en plan.

“I dag bevæger vi os hele tiden på kanten af, om der er nok råstoffer i Danmark til vores vækst. Problemet har været stigende i fire-fem år og er tilspidset i dag. En råstofstrategi ville være rettidig omhu modsat de hovsaløsninger, der bliver mere udbredte i dag,” siger Bjarne Overgaard, der også er bestyrelsesformand i brancheorganisationen Danske Råstoffer.

Læs også: Tekstilgenanvendelse er et guldæg, der venter på at blive klækket

En strategi skal ifølge Danske Råstoffer blandt andet fremskrive behovet for forskellige råstoffer, udstikke rammer for, hvornår råstoffer af de højeste kvaliteter må bruges, og kortlægge hvilke råstoffer er tilgængelige, hvor de findes og i hvor store mængder.

I Norge, Sverige, Finland og Frankrig har man haft nationale råstofplaner i omkring ti år. Men i Danmark har emnet ikke været højt på den politiske dagsorden. Men det er nødvendigt at tage stilling til, argumenterer Jakob Kløve Keiding, da vi afhænger af byggebranchen for at fremme vores infrastruktur såvel som at udbygge den grønne omstilling.

Uden danske råstoffer må vi i stedet importere ressourcerne, som vil påvirke prisen negativt – for genanvendelse af nuværende råstoffer vil være utilstrækkeligt.

”Ingen vil kæmpe for, at vi skal bruge plads på mere råstofindvinding. Men det må man acceptere, hvis man vil have klimatilpasning og ny infrastruktur,” siger Jakob Kløve Keiding.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fra vision til forretning: SMV’er kan vinde markedsandele ved at satse på bæredygtighed

24.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Det er verdens grønneste virksomhed, og de måler alt: - Det er dumt at lade være

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

07.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer skræddersyet løsning til SMV’ers bæredygtighedsarbejde

02.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Mobile datacentre er fremtiden – Schneider Electric opskalerer produktionen

01.04.2025Fristads Kansas

Sponseret

I front i tekstilbranchen: Virksomhed har cirkulær produktion i kernen af sin forretning

31.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Harmony NFC kontrolrelæer og timere er nu fuldt kompatible med iOS

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Sustainable Business Solutions ApS
Webinar
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - April

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.04.2025

Tid

09:00

Sted

Live online (Zoom)

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

Du får kommunikationsværktøjer, så du kan styrke din organisations bæredygtige profil. På den måde giver du din organisation en tydelig og troværdig stemme, der øger brandværdien og skaber en klar position over for kunder og samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

10:00

Sted

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Amagerfælledvej 190, 2300 Kbh. S

Bureau Veritas
Kursus
CSRD-rapportering: Fra krav til praksis

Få hands on erfaring med CSRD-bæredygtighedsrapportering

Dato

29.04.2025

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

29.04.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

29.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Webinar
BV Talks - Om Bæredygtighed

BV Talks er en webinarrække, hvor du kan høre engagerede fagpersoner med noget på hjerte fortælle om deres passion og dele ud af erfaringer, visioner og måske endda praktiske løsninger.

Dato

29.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online på MS Teams